АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


СОФ Кънект стартира тръжната процедура за проектиране и изграждане на Терминал 3, предтерминално пространство, транспортен център и модернизация на съществуващия Терминал 2 на летище „Васил Левски“ – София. Инвестицията ще е 450 млн.лв. плюс още 50 млн.лв. за оборудване.


Транспортният министър каза, че в близките дни ще бъде обявена и тръжната процедура. Според Караджов използването на биодизел е отлична възможност в условията на все по-строги екологични стандарти и може да улесни прехода към транспорт с нулеви емисии.


Предложено е продължителността на договорите да бъде 12 г., а локомотивите, вагоните и мотрисите, придобити от държавата след 2009 г., да бъдат ползвани пропорционално от операторите, в зависимост от обема на извършваната услуга.


Влакът е построен в рамките на проекта „Прилагане на зелени технологии в железопътния пътнически транспорт“ на обща стойност 17,1 млн. евро.


Това са първите пътнически влакове на Alstom в България и първите нови електрически междурегионални влакове в страната за последните 20 години. Стойността на междурегионалните влакове Coradia Stream, които ще бъдат произведени от Alstom, е 452 милиона евро Договорът включва и услуги по поддръжка за срок от 15 години на стойност 268 млн. евро, за които Alstom ще си партнира на местно ниво с РВП Инвест.


СОФ Кънект, операторът на летище „Васил Левски“ – София, подписа договор с TAV Operation Services (TAV OS) за изграждането и управлението на два нови бизнес салона на Терминал 1 и Терминал 2 на столичното летище. TAV OS, дъщерно дружество на TAV Airports и част от групата ADP, ще управлява бизнес салоните до 2038 г.


Проектът „Мултимодална логистична платформа София – Запад (железопътен-пътен терминал Волуяк)“ се финансира по Механизма за свързване на Европа 2021 – 2027 г. Бенефициент на проекта е „Трансекспрес“ ЕООД.


В края на 2024 г. активно действащи са 12 въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз, посочи Станулов. Въздухоплавателните средства, с които българските авиокомпании оперираха през 2024 г., са 80 – 59 пътнически и 21 карго.


От водещите четири автомобилни пазара в Европа, най-солен спад на продажбите на нови пътнически автомобили беше отчете във Франция (с 6,2%), Италия (с 5,8%) и Германия (с 2,8%), като единствено в Испания беше отчетен растеж с 5,3 на сто.


Приходите от пътувания са се увеличили с 33,3 процента през декември и с 5,4 процента през 2024 г. Входящият пътнически поток е нараснал с 15,3 процента през декември и с 9,8 процента през 2024 г., обяви централната банка на Гърция.