EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Подкрепата за валутния борд = 50%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Подкрепата за валутния борд = 50%

mail09:00 | 07.08.2014прегледи 1598 коментарикоментари 0


Подкрепата за системата на валутен борд в страната остава традиционно висока, макар че в сравнение с юли 2013 г. се наблюдава известен спад на подкрепата до около традиционното и ниво около 50% от пълнолетното население на България. Това показва проучване „Обществено мнение и социални нагласи в България през юли 2014 г.” , проведено в периода 16 юни - 6 юли 2014 г.
Подкрепящите борда граждани са мнозинство сред всички наблюдавани социални групи, както и сред симпатизантите на всички значими политически партии. Въпреки това се наблюдават известни разлики в зависимост от социалните характеристики на респондентите.
Най-голяма подкрепа на борда се наблюдава в София (64%), докато между областните, малките градове и селата няма значими разлики (от 43% до 45%). В разпределенията по възрасти по-силно подкрепящите са във възрастовата група от 46 нагоре (около 50%), докато при по-младите две възрастови групи подкрепата е с около 6-8% по-малко. Значително по-интересна е правопропорционалната зависимост между подкрепата към борда и нивото на завършено образование. Сред тези, с начално и по-ниско образование подкрепата към валутния борд е 19%.
При завършилите 8-ми клас, подкрепата е почти два пъти по-голяма (34%). Всеки втори респондент със средно образование е „ЗА” левът да продължава да е фиксиран към еврото, докато сред висшистите този дял достига до 57%.
Най-много респонденти, заявили подкрепата си за валутният борд има сред определящите се като работещи и работещи пенсионери (51-53%). Най-скептичните към борда са домакините и жените, в отпуск по майчинство с подкрепа едва 28%. Респондентите, на които им е най-трудно да преценят дали подкрепят борда или не, са учащите с 44% без категоричен отговор по въпроса. При разпределението по доходи се наблюдава пропорционална връзка между размера на доходите на човек от домакинството и дела на подкрепа на валутния борд. Най-силно подкрепящите борда са именно хората с доход на член от домакинството над 532 лева на месец (55%). Почти същите нива на подкрепа се наблюдават и при хората с доходи от 371 до 532 лева на месец (52%). При най- ниските две подоходни групи с доход на човек до 370 лева подкрепата за фиксинга на лева спрямо еврото е с около 10% по-малка (40-43%). Различията в подкрепата на валутния борд е по-отчетлива при поддръжниците на различните политически сили. Паричният съвет е подкрепен най-силно от електората на Реформаторския блок (65%) и ГЕРБ (59%). В подкрепата на борда сред електората на БСП (48%), ДПС (48%) и България без цензура (БЦЦ) (49%) няма разлики, като малко по-малко от половината дават положителен отговор. Разликата има в процента на категоричните отрицателни отговори, като електоратът на БСП най-отчетливо е против системата на валутен борд (26%), в сравнение с привържениците на ДПС (19%) и БЦЦ (17%). Групата на тези, които не биха гласували, ако днес имаше парламентарни избори, е най- разединена в отношението си към валутния борд – един на трима подкрепя (33%), почти един на трима е против (29%) и повече от един на трима няма мнение (39%).
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg