АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Как България да превключи на по-висока икономическа предавка? България стъпва на здрава макроикономическа база и заслужено се присъединява като 21-ия член на Еврозоната: ниска инфлация (2,6%), стабилен растеж (2,8%) и ниска безработица (3,8%).


Възможността за подмяна на стари отплителни тела се предоставя по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Плевен", финансиран по Процедура "За по-чист въздух!", Приоритетна ос "Въздух" на Програма "Околна среда" 2021-2027 г.


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


Фокус е игитализация на микро- и малки предприятия по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията". Общият бюджет на мярката е 80 млн. лева. Безвъзмездната помощ, която фирмите могат да получат, е от 5000 лв. до 50 000 лв., съобщиха от МИР.


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Програмите са част от Втория швейцарски принос – "Подобряване качеството на въздуха" и "Осигуряване на подкрепа за управление на миграцията" на обща стойност 18,7 млн. швейцарски франка.


Инициативата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд+ чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 и има за цел да насърчи трудовата интеграция на младите хора, които не са ангажирани с работа, образование или обучение.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.