АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инфо табло на ЕС в правосъдието за 2025



Европейската комисия публикува тринадесетото издание на Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието — годишен доклад, в който се предоставят сравнителни данни за ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи на държавите — членки на ЕС. Тя показва, че гражданите в повечето държави членки считат, че независимостта на съдебната власт се е подобрила или е останала стабилна в сравнение с миналата година.
Тазгодишното информационно табло представя и нови показатели, които са от значение за единния пазар, като подчертава съществената роля на ефикасните и независими правосъдни системи за насърчаване на справедлива и конкурентна пазарна среда. Например тя показва, че дружествата в 16 държави членки приветстват автономността на своите национални органи за защита на конкуренцията.
Констатациите от тазгодишното информационно табло ще бъдат включени в Доклада на Комисията относно върховенството на закона за 2025 г.
Основни констатации от Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2025 г.
-Цифровизация на правосъдните системи
Цифровизацията продължава да отбелязва значителен напредък: девет държави членки дават възможност за цифрово представяне на доказателства по граждански, търговски, административни и наказателни дела — забележим скок от шест през 2024 г. 26 държави членки позволяват да се образува производство или да се предяви иск онлайн по граждански и търговски дела.
-Ефективност на правосъдието
В сравнение с миналата година осем държави членки са регистрирали по-кратки производства във всички категории (граждански, търговски, административни и други дела). При спорните граждански и търговски дела продължителността на първоинстанционните съдебни производства продължи да намалява или остана стабилна в 13 държави членки.
-Достъп до правосъдие
В 26 държави членки съществуват специфични договорености за достъп до правосъдие за лица, изложени на риск от дискриминация. Физическата достъпност до съдебните съоръжения е подобрена в 24 държави членки, а 19 имат инициативи за повишаване на осведомеността на лицата, изложени на риск от дискриминация, относно това къде да получат правна информация и помощ.
-Независими органи за единния пазар
Докладът показва, че в държавите членки съществуват различни процедури за назначаване на органи за преразглеждане на обществените поръчки и национални органи за защита на конкуренцията. Повече от половината от дружествата в 15 държави членки оценяват положително независимостта на органите за преглед на обществените поръчки, докато в 16 държави членки дружествата приветстват автономността на своите национални органи за защита на конкуренцията.
-Следващи стъпки
Констатациите от Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието допринасят за наблюдението, извършвано в рамките на годишния цикъл относно върховенството на закона и европейския семестър. Те ще предоставят информация за Доклада на Комисията относно върховенството на закона за 2025 г., както и за националните планове за възстановяване и устойчивост.
Наред с доклада Комисията публикува и резултатите от проучването на Евробарометър относно възприятието на обществеността и дружествата за независимостта на съдебната власт във всяка държава членка. Проучванията показват, че над половината от гражданите и предприятията гледат положително на независимостта на своите съдебни системи.
-Контекст
Стартирано през 2013 г., Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието служи като аналитичен инструмент за наблюдение на реформите, свързани с ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи в държавите — членки на ЕС. Той е част от инструментариума на ЕС в областта на върховенството на закона.
Изданието за 2025 г. отговаря на призива за по-подробни сравнителни данни, включително информация за органите за преглед на обществените поръчки и националните органи за защита на конкуренцията съгласно политическите насоки на председателя Фон дер Лайен от 2024 г. Новите показатели включват например усещането на дружествата за независимостта на органите за преразглеждане на обществените поръчки и на националните органи за защита на конкуренцията; и правилата за назначаване и освобождаване от длъжност на органите за преразглеждане на обществените поръчки, националните органи за защита на конкуренцията и върховните одитни институции.
С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.
Tweet |
|