АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2017 г. САЩ са добили 767 млрд. куб. м. газ - обикновен плюс шистов и още 184 млрд. куб. м. в Канада. В двете страни работи повече от 60% от световния парк на сондажни съоръжения. В Русия подобни обеми (694 млрд. куб. м.) се добиват с много по-ниски експлоатационни разходи.


Енергийната компания Куадрила (Cuadrilla) потвърди в изявление, че е започнала дейности по хидравличен фракинг в находището на шистов газ "Престън ню роуд".


Добивът на шистов газ в САЩ съживи някои райони и предизвика ожесточени дебати за замърсяването на подпочвени води с метан. Ново изследване в Пенсилвания обаче не откри никаква връзка между едното и другото, предаде Франс прес.


В далечното бъдеще, когато Европа почти няма да се нуждае от газ, „Северен поток 2“ заедно със „Северен поток 1“ може да намерят приложение. Изключително евтиният шистов газ ще потече по тези тръби реверсно към Русия, където стойността тогава на неговия добив ще бъде съществено по-скъп.


Британското правителство даде „зелена светлина“ за добива на шистов газ чрез хоризонтален фракинг или хидравливлично разбиване на скалния слой. Министърът на общините и местното самоуправление Саджид Джавид одобри плановете за фракинг в английското графство Ланкашър.


Германското коалиционно правителство се е съгласило да забрани фракинга за шистов газ след години разговори по въпроса, но природозащитни групи твърдят, че забраната е недостатъчна и ще продължат да работят за постигане на още резултати, съобщи в. „Индипендънт“.


Местни британски власти са разрешили на компанията Third Energy да провежда търсене на шистов газ по метода на хидравличното разбиване. Разрешението е дадено за находище намиращо се близо до селцето Кърби Мистъртън. Това е първото подобно разрешение, което се издава във Великобритания от 2011 г., когато проведените сондажи в Ланкашир бяха сметнати за отговорни за серия от слаби земетресения в района.


Китайската петролна рафинерия Sinopec съобщи, че най-големият й проект за шистов газ в полето Fuling, в югозападен Китай, вече е стартирал с пълен капацитет. Sinopec Group планира да започне втората си фаза на улавяне на шистов газ с производствен капацитет от 5 милиарда кубически метра.


Добивът на шистов газ чрез фракинг ще бъде разрешен при много строги условия. Новият закон за фракинга в Германия не предвижда цялостна забрана на метода и позволява проучвателни сондажи. Законът обаче има и противници, пише в статия на Дойче Веле.


Компаниите Укргаздобича и Шел (Shell) спират проучвателните дейности в Харковска област заради икономическата им нецелесъобразност, съобщи днес пресслужбата на британско-холандската петролна група, цитирана от ТАСС.