АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Точно в разгара на тези горещи дни миналата седмица ЕК представи дългоочакваните промени в целите си за въглеродните емисии. Тя предложи до 2040 г. емисиите на парникови газове да бъдат намалени с 90% в сравнение с нивата от 1990 година.


Транспортният министър каза, че в близките дни ще бъде обявена и тръжната процедура. Според Караджов използването на биодизел е отлична възможност в условията на все по-строги екологични стандарти и може да улесни прехода към транспорт с нулеви емисии.


Целта е постигане на нулеви емисии от сградния фонд в Албания до 2050 година. Предвидените за реновиране сгради са с площ 60 милиона квадратни метра.


На 16 юни 2025 година ще бъдат предложени за продажба лихвоносни съкровищни облигации със срочност седем години с фиксиран купон от 3,25 процента от емисия № BG 20 400 25 210.


Проектът предвижда създаването на въглеродно неутрален парк, част от Тракия икономическа зона, най-голямата и устойчиво развиваща се индустриална зона в България и Източна Европа.


Първият транш се състои от облигации със срочност 9 г., обем от 2,25 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,5 процента. Вторият транш се състои от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125 процента.


Новите правила ще вземат предвид нарастващото присъствие на електрически превозни средства и ще се адаптират към нововъзникващите технологии. Те ще въведат засилени инспекции, включително периодични технически проверки за електрически превозни средства и усъвършенствани системи за подпомагане на водача, годишни инспекции за по-стари автомобили и микробуси и усъвършенствани методи за изпитване на емисиите за откриване на превозни средства...


През 2023 г. емисиите на серни и азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, метан, въглероден оксид, въглероден диоксид, амоняк и фини прахови частици намаляват спрямо 2022 година.


От 2030 г. стандартът за нови сгради ще бъде повишен до „сгради с нулеви емисии“. Гледайте това видео, за да научите повече за това какво представляват те и как ЕС ще постигне целите си.


Това е огромна цифра, като се има предвид, че съответства на повече от 200 процента от националния брутен вътрешен продукт (БВП), превишава пет пъти размера на тайванския пазар на облигации и е приблизително, колкото стойността на ценните книжа с фиксиран доход на "Пимко"(Pimco), най-големият инвестиционен фонд, специализиран в облигации.