АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Шойбле разкрива план „еврозона”



Германският министър на финансите Волфганг Шойбле даде подробности за своя план за спасяване на свръх задлъжнелите страни от еврозоната, който възнамерява да представи на решаващата среща на върха на ЕС идната седмица, имаща за цел да възстанови доверието в еврото, предаде Reuters.
Шойбле предлага в общи линии тези държави да прехвърлят част от своя дълг в специален национален фонд и да го изплащат в продължение на 20 години, като едновременно с това извършат реформи, за да останат техните задължения на поносимо равнище. Той е уверен, че неговият план, който бе подкрепен от канцлера Ангела Меркел, ще засили доверието в еврото, тъй като страните ще изпратят сигнал, че са сериозни в намеренията си да ограничат своя дълг на ниво до 60% от БВП.
Шойбле предлага по-конкретно държавите да прехвърлят в своя национален спасителен фонд онази част от дълга си, която надхвърля равнището от 60% от БВП, и да я изплатят със средства от данъчните приходи. За период от 20 години дългът на страните от еврозоната трябва да бъде сведен до максимум 60% от БВП - тавана, заложен в пакта за стабилност и растеж.
Шойбле предвижда "спасителният фонд" на Германия, който ще покрива задълженията на федералната държава, провинциите и общините, да възлиза на около 500 милиона евро. Дългът на страната се равнява в момента на около 80% от нейния БВП.
Група независими икономически съветници към германското правителство предложиха по-рано общ спасителен фонд за цялата еврозона, който да възлиза на до 2,3 трилиона евро. Тази идея бе отхвърлена като нереалистична от Ангела Меркел, тъй като предвижда парите във фонда да бъдат събрани от всички страни от Еврогрупата - нещо, което би било неизгодно за Германия - най-голямата икономика в клуба.
Планът на Шойбле вече се натъкна на опозицията на Австрия. Министърът на финансите Мария Фектер се аргументира, че всяко предложение за събиране на милиарди евро от данъкоплатците ще срещне съпротива в националните парламенти. Инвеститорите очакват отчаяно знак от европейските лидери, които ще се съберат на среща на 9 декември, че са способни да намерят решение на започналата преди повече от две години криза, която по ефекта на доминото вреди на цялата световна икономика. Германският канцлер настоява за въвеждане в ЕС на задължителни правила в областта на бюджетната дисциплина.
Tweet |
|