EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Тенденции в роботиката през 2023 г.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Тенденции в роботиката през 2023 г.

mail09:10 | 23.01.2023прегледи 1037 коментарикоментари 0


Глобалната платформа за пазарни проучвания и анализ на стартъп и скейлъп компании в сферата на високите технологии StartUs Insights публикува иновационна карта, която обобщава прогнозите за десетте водещи тенденции в света на роботиката през 2023 г., съобщиха от специализирания портал за роботика - robotics-bulgaria.com.

Платформата, базирана на изкуствен интелект и инструменти за обработка на големи информационни масиви (Big Data), обхваща над 2,5 млн. бизнес организации по целия свят. За целите на най-актуалното си изследване StartUs Insights изучава и сравнява технологичните новости при близо 9000 фирми в сегментите индустриални и сервизни роботи.

Асистивна роботика

Роботите асистенти навлизат все по-масово в ежедневието ни. Те са базирани на интелигентни сензори и алгоритми, които им позволяват да опознават и оценяват заобикалящата ги среда чрез своеобразните си сетивни възприятия, както и все по-пълноценно да взаимодействат с човека и да му помагат. Освен в грижата за възрастни, болни хора и лица с увреждания, асистивните роботи намират все по-широко приложение и в индустрията. Носимите екзоскелети намаляват натоварването върху работниците при извършването на тежки и уморителни дейности, подобряват безопасността и ергономията на средата. През настоящата година анализаторите очакват тези системи да станат още по-популярни в промишлената роботика.

Самонасочващи се превозни средства 

Самонасочващите се превозни средства (AGV) са основно средство за транспортиране на стоки и материали в модерните складове, дистрибуционни центрове и производствени халета. Съществуват различни варианти на тези роботи – колички, високоповдигачи с автономно насочване и др. Те разполагат със специализирани навигационни системи и софтуерни платформи за управление, които позволяват прецизен контрол на движението, ускорението и забавянето. Внедряването на такъв робот може да спести на предприятията не само ценно време и човекоресурс, но и доста оперативни разходи.

Хуманоидни роботи

Все повече стартъп компании в сферата на роботиката разработват хуманоидни системи, които в постпандемичния свят намират широко приложение в здравеопазването, образователната и развлекателната сфера, сектора на услугите и др. Актуалните пазарни доклади регистрират още една ключова тенденция – роботи "по образ и подобие" на човека вече масово се използват и в индустрията, например при инспекцията и поддръжката на наземни (и дори подводни) съоръжения, при ремонти и спасителни операции в опасни и агресивни среди и др. Анализаторите очакват хуманоидната роботика да продължи да набира скорост в промишлените отрасли и през настоящата година.

Internet of Robotic Things

Днес едва ли има работещи в индустрията специалисти, които не са запознати с концепциите за Internet of Things (IoT) и Industrial Internet of Things (IIoT). Експертите в сферата на роботиката обаче все по-често коментират и една сходна технологична платформа - Internet of Robotic Things (IoRT). Както наименованието й подсказва, тя касае свързани посредством сензори роботизирани системи с приложение в производството, складовите стопанства и логистичните центрове. IoRT технологиите позволяват мониторинг и проследяване на интерактивни, колаборативни и автономни роботи, които събират и изпращат данни в реално време към периферни изчислителни архитектури в близост до източника. Маркетолозите прогнозират, че концепцията коренно ще трансформира начина, по които хората и роботите комуникират помежду си през следващите години.

Дронове

Напредъкът в роботиката, периферните и високопроизводителните изчисления, както и при технологиите за свързаност, позволява на стартъпите в сегмента да проектират и конструират усъвършенствани модели дронове със значително подобрени възможности и по-дълъг пробег. Приложенията им в различни сфери на индустрията, транспорта и услугите стават все по-разнообразни и многобройни, а гъвкавостта на безпилотните летателни средства ги превръща в атрактивна инвестиция за нарастващ процент компании и бизнес организации. Сред иновациите на пазара са системите с VTOL технология за вертикално излитане и кацане, която позволява използването им и в ограничени пространства. В Европейския съюз непрекъснато се увеличават внедряванията на платформата за управление на движението на дронове U-space, а отскоро по такъв проект работи и България./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4185