АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Комисията за финансов надзор е подобрила процеса си за надзорен преглед по отношение на проверката на платежоспособността на застрахователните и презастрахователните предприятия и групи.


В края на март депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са 90,836 млрд. лв. (42,5% от БВП), което е увеличение с 11,4 % спрямо същия месец на 2024 г. За този период депозитите на нефинансовите предприятия са 46,799 млрд. лв. (21,9% от БВП) като на годишна база те се увеличават с 8 %.


Резервираният капацитет е в размер на близо 567 млн. куб. м., съобщиха от газовия оператор. Оттам посочват, че към момента 15 компании са резервирали капацитет, от които осем са с международно участие.


С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти - частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната...


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Това е експресно оборотно финансиране и ликвидност. С ясен фокус върху финансовите предизвикателства пред малките и средни предприятия, под шапката на Smart Factoring. Представен е първият по вида си иновативен финтех продукт за България за оборотно финасиране. Услугата цели да предостави незабавен и дигитален достъп до средства по издадени единични фактури с отложено плащане.


Това е структуроопределящо предприятие за военно-промишления комплекс и играе съществена роля както за националната сигурност, така и за икономиката на страната. Запазването на изцяло държавното участие в него гарантира присъствието на държавата на стратегически пазари.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход.