АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Перфектно грозде тази година



Като качество гроздето тази година е перфектно, като количество ще е по-малко от миналата година, каза изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) Красимир Коев преди началото на деветата Глобална конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм на ООН в Пловдив.
Той уточни, че през миналата година са били прибрани 95 милиона килограма грозде, а през тази се очаква във винарските предприятия да влязат около 85 млн. кг. Ще има хубаво вино, увери Коев. Той добави, че има и запаси от вино от предходни години.
Откакто България се присъедини към ЕС, са влезли над 1 милиард лева за нови лозя, за нови изби, за застраховане на реколтата и за реклама, добави Коев. Според него българските технолози са на световно ниво, но търговците са длъжници на винарските предприятия. По думите му е нужна стратегия за презентация и за реклама.
363 са винарските предприятия и повечето имат условия за винен туризъм, а това е ниша, която дава голяма добавена стойност, отбеляза Коев. Той обясни, че вече над 15 страни от Африка купуват българско вино и то в големи обеми. По думите му обаче няма как да се достигне нивото за износ, което е било за Русия, Украйна и Китай.
Към момента площите с винарски насаждения у нас възлизат на над 55 570 хектара, като 61 процента от тях са предназначени за вино със защитено наименование на произход, както и със защитено географско указание. Това каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов в Пловдив.
Той посочи, че в България функционират 363 обекта за винопроизводство и само през 2024 година у нас са произведени над 67,2 милиона литра вино. "Виното е част от нашата история, от нашата култура. България е утвърден производител, който отговаря на всеобщите изисквания за качество и защита на произхода. България разполага с много голямо разнообразие - климат, релеф, почви, които сами по себе си създават отлични условия за лозарство и винарство", каза още Тахов.
По негови думи отличните качества и уникалността на българските вина са предпоставка за успешното ни позициониране на международни пазари, като в момента изнасяме вино за над 50 държави в Централна и Западна Европа.
"Министерството на земеделието и храните активно подкрепя сектора чрез инструментите на общата селскостопанска политика. В Стратегическия план за развитие на земеделието и селските региони 2023-2027 година са предвидени близо 162,5 милиона лева, които са за инвестиции в сектора, за преструктуриране и конверсия на лозя. Успешно се прилага и интервенцията "Застраховка на реколтата", която подпомага борбата с с последиците от природни бедствия и неминуемите климатични промени", посочи още земеделският министър.
Tweet |
|