EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Санирането на сгради пред провал?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Санирането на сгради пред провал?

mail10:30 | 12.08.2014прегледи 1153 коментарикоментари 0


Има риск 62 млн. лв. по проекта "Енергийно обновяване на българските домове" да бъдат загубени в рамките на този програмен период и така да бъдат поставени под въпрос средствата за саниране на жилища и през следващия програмен период, алармираха на пресконференция в БТА членовете на Асоциацията на Сдруженията на собствениците, участващи в проекта на Министерството на регионалното развитие.
Проектът е започнал през 2012 г. и трябва да приключи до октомври 2015 г. ,но дейностите по саниране изобщо не са започнали и забавянето е около 18 месеца, съобщи Сабина Николова от асоциацията. От започването на проекта над 400 сгради са подали заявления за участие, събирайки необходимата документация, а от тях над 70 сгради са преминали към втората стъпка по проекта - подаване на заявление до МРР за финансова помощ, при което собствениците са учредили сдружения и всяко домакинство е внесло по 500 лв. , разказаха членовете на асоциацията. След прегледа документите, МРР е сключило 52 споразумения със сдруженията на собствениците, с които министерството се ангажира, че трябва да извърши проектиране и строително-ремонтни работи, за да се изпълнят мерките за енергийна ефективност на съответните сгради.
Цената на енергийно обновяване на всяка сграда силно варира според размера й, състоянието и мерките, които ще се изпълняват, има сгради, които са пожелали да имат соларни панели на покривите си, обясниха от асоциацията на собствениците. В началото съфинансирането от страна на собствениците е 50 процента, а след това е намалено до 25 процента. Участието от страна на държавата в рамките на 75 процента от стойността на проекта е общо 62 млн. лв. и по първоначални данни парите биха стигнали за около 200 сгради, но има сключени само 52 споразумения, очертаха картината собствениците на жилища, участващи в проекта.
Подписвайки споразумението с МРР всяка сграда трябва да внесе по 30 процента от сумата на самоучастието си в доверителни безлихвени сметки в КТБ, която е банката, оперираща средствата по проекта, обясни Кирил Петков от асоциацията. Впоследствие сумата, която трябва да се внесе, е намалена до 15 процента от самоучастието. По данни на асоциацията над 400 000 лв. са средствата от сдружения на собствениците в безлихвени сметки на КТБ и за времето на забавяне на проекта хората са загубили пари от лихви, каза Петков. Той посочи, че част от участниците в проекта са възрастни самотни хора, което са разчитали санирането на жилищата им да намали сметките им за отопление, но трета зима това не се случва. Въпреки че като оперираща по проекта банка КТБ е трябвало да отпуска нисколихвени кредити за финансиране на самоучастието, собствениците алармираха, че това е ставало много трудно и повечето собственици са теглили кредити от други банки и сега изплащат лихви за саниране на домовете си, което още не е станало.
В сключените с МРР споразумения министерството има права, а сдруженията на собствениците - само задължения, заявиха от асоциацията. От там настояват да се сключи допълнителен анекс, който да разпише правата на собствениците на жилища, да се дадат графици, по които ще бъдат изпълнени строителните дейности по сградите, а фондът за жилищно обновяване да се премести от КТБ в друга банка. Няма никакво време и това трябва да бъде свършено от служебното правителство, за да не бъдат загубени парите по проекта, призоваха собствениците. Те се оплакаха, че комуникацията им с МРР е изключително трудна, проектът няма отделен сайт, а дирекцията "Обновяване на жилищни сгради" в МРР, която управлява проекта, е без титуляр.

Екатерина Захариева: Няма риск за парите за саниране на граждани, вложени в доверителни сметки в КТБ

Екатерина Захариева - вицепремиер по икономическата политика и министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране проведе среща с квесторите на Корпоративна търговска банка за бъдещето на проекта за Енергийно обновяване на българските домове, средства по който са блокирани в банката, съобщи пресцентърът на МРР.

Квесторите увериха министър Захариева, че няма опасност за парите на собствениците на жилища, които са вложени по доверителни сметки в банката, защото те са в лимита до 100 хил.евро и съгласно действащото законодателство са защитени.
След затварянето на КТБ не са постъпвали плащания, както и не са откривани нови доверителни сметки, категорични бяха квесторите. До затварянето на банката са разкрити 51 доверителни сметки, сключени са 52 споразумения на сдружения на собственици и са одобрени 19 кредита. Под риск обаче остават 13 млн.лв. европейски средства, вложени по програмата за осигуряване на нисколихвени кредити, които не са защитени с Държавни ценни книжа.

Министър Захариева подчерта, че се предприемат спешни мерки, за да може проектът за саниране на жилищни сгради да бъде спасен. Ще бъдат проведени срещи с български търговски банки, които имат интерес да осигурят нисколихвени кредити на собствениците на сгради, одобрени за саниране. Възможности за финансиране може да се потърсят и от държавния бюджет.
Министър Захариева увери, че ще се направи и проверка на собствениците, определени като социалнослаби, които получават 100% безвъзмездна финансова помощ, съгласно Постановление на Министерски съвет.

Вицепремиерът изтъкна, че парите по програмата за Енергийно обновяване на българските домове не са застрашени, тъй като те не се намират в банката.

„Гражданите трябва да са спокойни първо за собствените си средства, вложени в доверителни сметки и второ за самата програма, защото ще бъдат предприети всички мерки тя да бъде спасена, като не се пропусне нито една възможност“, категорична бе министър Захариева.  

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg