EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Протести в Румъния

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Протести в Румъния

mail09:31 | 02.02.2017прегледи 712 коментарикоментари 0


Над 250 000 румънци излязоха на протест в цялата страна срещу правителственото решение, което се възприема като най-голямото отстъпление от реформите откакто Румъния се присъедини към Европейския съюз през 2007 г. В Букурещ се стигна до сблъсъци между полицията и протестиращите.

Един от участниците в протеста - журналистът и блогър Лучиан Миндрута, каза пред Евронюз:

Това е невероятна проява на разочарование от всички тези хора, които се чувстват излъгани, измамени от правителството. Социалистите дойдоха на власт само преди месец и вече успяха да съберат 100 хиляди души на улицата срещу себе си, което не се е случвало от революцията насам.

Демонстрантите замеряха с камъни, пиратки и димки полицаите, които отвърнаха със сълзотворен газ и палки, предаде ТАСС.

Румънската прокуратура в момента разследва над 2000 случая на злоупотреба със служебно положение. Правителственото решение декриминализира тези нарушения, ако подкупите в тях са под 200 000 леи (48 000 долара), отбелязва Ройтерс.

В съвместно изявление посолствата на САЩ, Канада, Германия, Франция, Белгия и Холандия изразиха „дълбоко безпокойство от действията на правителството“. Според тях „те подкопават напредъка на Румъния от последните десет години за правова държава и борбата с корупцията".

Европейската комисия предупреди днес Румъния, че отпусканите средства от фондовете на ЕС може да бъдат прекратени заради приетите от правителството промени в законодателството за борба с корупцията. Тази позиция бе огласена от зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс в извънреден дебат в Европейския парламент в Брюксел.
Постигнатият от Румъния напредък в последните десетилетия показва силната воля на румънците да се превърнат в демократична нация. Преди седмица отчетохме напредъка на страната за последните 10 години по механизма за сътрудничество и проверка - той е забележителен. Румъния е в последната отсечка от дълъг маратон в утвърждаването на необратимостта на върховенството на закона, посочи Тимерманс.
Това, което виждаме в последните дни, е тревожно. Новото законодателство е отстъпление от напредъка, постигнат в последните 10 години. Призовавам настоятелно правителството да преразгледа законовите промени, заяви Тимерманс.
Румънците, както всички в Европа, заслужават власт, която се бори с корупцията, за да я изкорени. Призовавам правителството да не се отклонява от пътя и да успеем да приключим с механизма. Новото законодателство може да се отрази в осигуряването на европейско финансиране, предупреди зам.-председателят на ЕК.
В последвалия дебат мнозинството евродепутати изразиха тревога от събитията в Румъния от последните дни. Европейската народна партия изрази загриженост от действията на правителството в Букурещ и се усъмни, че то чува възраженията и протестите. Членството в ЕС не се изразява единствено в получаването на европейски средства, то предвижда приемането и прилагането на европейските ценности. Задължително е корупцията да бъде преследвана. Въпреки че е суверенно, румънското правителство не може да прави, каквото му хрумне. Ако правителството не следва волята на народа, то не е демократично, посочи парламентарната група.
Социалистите и демократите коментираха, че основни принципи са поставени под въпрос и когато са нарушени, ЕП трябва да вземе отношение. Групата защити виждането, че в Румъния трябва да бъдат изпратени наблюдатели.
Европейските реформатори и консерватори коментираха, че законодателните промени в Румъния закрилят председателя на румънската социалдемократическа партия. Няма време за наблюдателна мисия, трябва да се отиде там още утре. Следващата жертва може да бъде националната антикорупционна служба, посочиха от парламентарната група.
Либералите от АЛДЕ коментираха, че ЕК се намесва, за да бъде отменено законово решение, разрешено от румънската конституция. Не може да се опитваме да сменим румънското правителство под този претекст, заявиха либералите.
Групата на Европейската обединена левица призова за ден на траур след приемането на законодателните промени. Гражданите и медиите могат да спрат този процес, коментираха от парламентарната група.
Според Зелените, румънците възприемат сериозно демокрацията и това се вижда от протестите в последните дни. Групата "Европа на свободата и пряката демокрация" подкрепи хората в Румъния и заяви, че корумпираните не трябва да имат достъп до властта.
Групата "Европа на народите и свободата" критикува ЕК, че не се е намесила при предходни скандални събития в Румъния, особено след последните избори. Групата определи последните събития като "драматичен момент" за Румъния. Не е времето сега хората от улиците да свалят правителството, може да има непредсказуеми последици, заявиха от парламентарната група./БНР, БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg