АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Водеща позиция има износът на вино от прясно грозде, включително подсилено вино (алкохолното му съдържание е повишено с добавяне на алкохол - бел. ред.), чийто дял е 56,2 на сто (16,8 милиарда евро) от всички алкохолни напитки.


Проектът е одобрен за финансиране от ЕК чрез Механизма да свързване на Европа на обща стойност близо 230 млн. евро. Зам.-министър Забуртов подчерта, че в рамките на инициативата са заложени мащабни инженерни мерки с цел повишаване на навигационната безопасност в общия участък на реката.


В доклад на ЕК се отбелязва, че преди отпадането на вътрешните гранични проверки българските и румънските дружества са плащали милиарди евро годишно заради повишени логистични разходи, закъснения на доставките и заради високите цени на горивото и заплатите на водачите в товарните превози.


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


От него българският износ е на стойност 3,8 млрд. евро, като положителното търговско салдо за страната ни е в размер на 261,8 млн. евро.


Китайската компания постепенно въвежда своите модели на европейския пазар, а моделите Tiggo 7 и Tiggo 8 - както версиите с двигател с вътрешно горене, така и плъг-ин хибридните версии - получиха сертификат WVTA (Whole Vehicle Type Approval) от ЕС.


Годишното ниво на инфлацията в Румъния е спаднало до 4,86 процента през март 2025 г. от 5,02 на сто през февруари, става ясно от публикуваните днес данни на Националния статистически институт.


По-ниски от 1000 евро са МРЗ в България и в Унгария (707 евро), Латвия (740 евро), Румъния (814 евро), Словакия (816 евро), Чехия (826 евро), Естония (886 евро), Малта (961 евро), Гърция (968 евро) и Хърватия (970 евро).


Храните и безалкохолните напитки поскъпват с 37,12% през март, за разлика от февруари, когато е отчетено повишение с 35,11%. В същото време цените на енергията се покачват с 41,98% на годишна база, което е спад спрямо предходния месец, когато е отчетено повишение с 43,92% на годишна база.