АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар по интервенцията за подпомагане на доходите за плодове е в размер на 1836,07 лева за първите 30 хектара и 1224,06 лева на хектар за останалите допустими площи. По интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване ставката е в размер на 679,99 лева на хектар.


Новите правила ще вземат предвид нарастващото присъствие на електрически превозни средства и ще се адаптират към нововъзникващите технологии. Те ще въведат засилени инспекции, включително периодични технически проверки за електрически превозни средства и усъвършенствани системи за подпомагане на водача, годишни инспекции за по-стари автомобили и микробуси и усъвършенствани методи за изпитване на емисиите за откриване на превозни средства...


С това осигуреното безвъзмездно финансиране по тази мярка ще достигне почти 114 млн. лв., а броят на подпомогнатите компании ще стане близо 400, съобщи Министерството на иновациите и растежа.


През 2018 год. държавата предостави безвъзмездно на Община Бургас цялата територия на бившата авиобаза. Идеята беше там да се обособи нова индустриална зона. Наложи се обаче Общината да върне имота, тъй като две големи инвестиционни намерения бяха провалени след жалби на местни политици пред Бургаския административен съд.


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


С предвиденото подпомагане ще се постигне по–ефективно използване на водата за напояване. Целта на интервенцията е да се създадат условия за поддържане на доброто състояние на водните тела, като се насърчат и икономиите на вода. Предвижда се внедряването на енергийно ефективни технологии и намаляване на водовземането чрез намаляване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.


Само за последните четири месеца тя е приела програма за 150 млн. лв. за развитие на индустриалните паркове, за 22 млн. лв. за финансиране на военнопромишления комплекс, за 15 млн. лв. за подпомагане на здравни заведения, както и такава за подкрепа на експортната дейност на български компании.


В заключителна фаза е и процесът по сключване на договори с общините по Етап I на процедурата за саниране на многофамилни жилища, който се изпълнява със 100 процента безвъзмездно финансиране.


Средствата, които са на стойност 1,04 милиарда евро са били отпуснати от програма за подпомагане на структурно слаби региони. През 2022 година средствата са били замразени заради предполагаеми нарушения, свързани с ценностите на ЕС.


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати общо 122 млн. лв. (121 953 209 лв.) на 11 883 земеделски стопани за допустимите за подпомагане животни за Кампания 2024 по всички 10 интервенции за обвързана подкрепа: