EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Приходите в бюджета по-високи с + 2.3 млрд.лв.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Приходите в бюджета по-високи с + 2.3 млрд.лв.

mail06:22 | 18.09.2015прегледи 3763 коментарикоментари 0


През първите осем месеца на 2015 година Мининистерство на финансите очаква 2,3 млрд. лв. по-високи приходи в хазната в сравнение за същия период на миналата година. Това се посочва в писмен отговор на министър Владислав Горанов на депутатски въпрос, съобщава БГНЕС. Ръстът от 12% се дължи “основно на по-високите данъчни и неданъчни приходи, и постъпления в частта на помощите (възстановени средства от ЕК), които нарастват съответно с 1,567 млрд. лв. и 732 млн. лв.”, посочва Горанов. Окончателните данни за август месец ще станат ясни в края на септември.
От МФ уточняват, че приходите от преките данъци за първите седем месеца бележат ръст от 137,6 млн. лв. или 5,3% спрямо същия период на 2014 г. Приходите от косвени данъци са със 742,1 млн. лв. по-високи спрямо постъпленията за седемте месеца на миналата години или е налице ръст от 11,6%. Постъпленията от ДДС са с 520,5 млн. лв. повече спрямо същия период на 2014 г. или ръст от 12,6%. Приходите от акцизи нарастват с 10% или с 219,2 млн. лв.
Приходите от социалноосигурителни и здравни вноски съпоставени със същия период на предходната година нарастват номинално с 9,3% или с 335,7 млн. лв., отчитат от финансовото министерство. “Мерките, които допринасят в най-голяма степен за по-високите постъпления от данъци за 2015 г., са засилване ефективността на фискалния контрол за стоки с висок фискален риск чрез допълнително откритите фискални пунктове (на двете пристанища Бургас и Варна и в близост до ГКПП със Сърбия и Турция) и разширения обхват на стоките, които подлежат на фискален контрол, приетите допълнителни мерки във връзка с механизма за обратно начисляване на ДДС при доставки на зърнени и технически култури за засилване на общия ефект от механизма и за предотвратяване на изместването на ДДС измамите в други икономически сектори и крайното потребление, приетото в края на 2014 г. решение на правителството за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори, съгласно което плащанията по договори от разпоредители с бюджет се извършват само след потвърждение от Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“, че получателите на плащанията нямат публични задължения, осъществявания през 2015 г. постоянен мониторинг от НАП по отношение на длъжниците със събираеми и частично събираеми просрочени задължения в размер над 100 хил. лв. ( и над 200 хил. лв. за ТД на НАП София и дирекция „СДО“) за данъци и задължителни осигурителни вноски”, пише в отговора на финансовия министър. “Приоритетна дейност през настоящата година е разширяването и подобряването на междуинституционалното взаимодействие.
През месец май е създаден съвместен междуведомствен център между НАП, МВР, ДАНС, Прокуратурата и Агенция Митници и Автомобилна администрация, който наблюдава стоковите потоци на рискови стоки и следи за потенциални данъчни злоупотреби”, допълва Горанов. Той уточнява, че приключването на проектите от програмния период на еврофондовете 2007-2013 г. и концентрирането на значителни по размер плащания по тях, може да “представлява сериозно предизвикателство в хода на бюджетното изпълнение”. “Поради това изместване на разходите по Оперативните програми и фондовете на Европейския съюз (ЕС), съществува риск голяма част от тях ефективно да бъдат възстановени от Европейската комисия на България в началото на следващата година, което съответно ще доведе до формирането на дефицит на касова основа по сметките за средства от ЕС през настоящата година”, посочва министърът.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg