АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Три български червени вина спечелиха Големи златни медали на Международния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles (СМВ), други 17 проби извоюваха златни медали, а за сребърни отличия се пребориха 13.


Паркингът на Централни хали ще е домакин на Фестивал на българската крафт бира. Третото издание на „УЛИЦА ХМЕЛ - Пенливи Времена“ ще се проведе на 21 и 22 юни.


Всяка изба ще представи и новата си реколта, предимно бели и розе вина. Ще се срещнете с опитни енолози, а също така и с млади талантливи специалисти, които с огромно желание продължават семейните традиции и съхраняват и надграждат винопроизводството с модерна визия и идеи. За любителите на гастрономията, част от избите са подготвили от домашно приготвени специалитети до изключителни кулинарни предложения от шеф готвачи и шоу кукинг.


Тази година в конкурса за „Златен ритон“ бяха представени бели вина от стари реколти с изключително качество, на световно ниво. Тези вина се отличават с уникален характер, дълбочина и стил, като отразяват вниманието и майсторството на винарите, които са ги създали.


През 2023 г. в България са произведени почти 111 милиона литра вино от прясно грозде, пенливи вина от прясно грозде, вермути и други ароматни вина, а са продадени 72,4 милиона литра от божествената напитка.


Парижкият салон на виното "Уайн Перис" ( Wine Paris) отвори врати на фона на заплахата от нови американски мита върху този силно зависим от износа сектор. На шестото издание на салона около 5300 изложители на вина и спиртни напитки от цял свят представят своите продукти и тероар. До сряда се очакват около 50 000 посетители.


България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.


В края на месеца на официална церемония ще бъде обявен най-добрият винар, произвел вино от реколта 2024 г. В конкурса се включиха производители на червено, бяло, розе, пелин и плодово вино от реколта 2024 г. Пробите ще бъдат оценени от УХТ - Пловдив, ИАЛВ - София и Пловдив и от Винарска изба - Асеновград.


В миналогодишното издание на конкурса "Най-добро домашно вино" повече от 50 проби бяха предадени за оценка от професионална дегустационна комисия. На първо място при червените вина бе отличен Костадин Колев с вино сорт Сира. Най-доброто бяло вино, според журито, е Тамянката на Георги Бараболов. Мехмед Бошнак бе определен на първо място в категорията розе с вино сорт Рубин.


Десислава Николова разказа, че е стигнала до този извод, след като провела дегустация "на сляпо" с около сто души в Дижон, използвайки близо десет кашона с четири български вина. Това било част от работата ѝ за магистърска степен по мениджмънт за вино и спиртни напитки в Бургундското училище по бизнес.