EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Общини: Олио от тиква + забрана върху мурсалски чай

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Общини: Олио от тиква + забрана върху мурсалски чай

mail14:40 | 16.03.2016прегледи 2256 коментарикоментари 0


В община Добричка ще бъде изградена инсталация за производство на олио от тиквено семе, съобщават от кметската управа за депозираното инвестиционно предложение от частно дружество.
Инвеститорът вече разполага със сграда и терен с площ над 4 декара в землището на село Попгригорово за новата производствена база. Проектът предвижда за час да бъдат почиствани около 2.5-3 тона тиквено семе. За осемчасов работен цикъл съоръжението ще пресова 400 килограма семена и ще произвежда 130 литра олио. Бутилките ще се пълнят с продукта ръчно в разфасовки от 250, 500 и 1000 милилитра.

Голяма търговска верига започва да набира персонал за изграждащия се логистичен център край село Кабиле, община Тунджа, съобщиха от общинската администрация. Ще бъдат назначени 125-ма работници и административен персонал, които ще се обучават в продължение на четири месеца. Изграждането на сградата и монтирането на съоръженията трябва да завърши до края на годината, след което складовете ще бъдат заредени със стока и от 1 март 2017 г. базата ще започне работа, поясниха от общината.

Забранена е беритбата и събирането на мурсалски чай от естествени находища, съобщиха от РИОСВ- Смолян. Въведената със заповед на министъра на околната среда и водите забрана ограничава досегашния режим на ползване, който допускаше събиране на билката за лични нужди с допустимо количество до 2 кг дневно. От еко инспекцията уточняват, че с новата заповед се цели да се подобри състоянието на естествените находища и да се засили контролът по опазване на лечебното растение. Глоби от 100 до 1000 лв. и имуществени санкции от 500 до 3000 лв. са предвидени за нарушителите на забраната за бране на целебното растение. На територията на област Смолян има две по-големи находища от мурсалски /пирински/ чай. Ограничителният режим за ползване на растението забраняваше досега събирането и беритба на чая за търговски цели. Продажбата на билката от култивиран мурсалски чай не се санкционира. Плантации от култивиран чай се отглеждат напоследък от жители на Триград. Съгласно изискванията собствениците на плантациите могат да продават билката след издадено разрешително от съответната община, в което се посочват местонахождението, площта и количеството на произведения чай.
Мурсалският чай (Sideritis scardica Grisb.) е включен в Червената книга на България със статут на застрашен за страната балкански ендемит. От 1942 г. до 2002 г. е в списъка на защитените растения, а в момента е поставен под специален режим на опазване и ползване, уточняват от РИОСВ.

източници: общини

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1007