EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Летни маршрути - Земенски манастир

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Летни маршрути - Земенски манастир

mail12:15 | 19.06.2011прегледи 2011 коментарикоментари 0


Сия Йорданова

EconomyNews.bg ще представя в поредица по-малко популярни културно-исторически обекти в България. Ивелина Кючукова, главен мениджър на BALKANOVA Ltd., открои десет дестинации, първата от които Земенският манастир.

1. Земенски манастир - уникален с фреските си от X-XI в., останал встрани от туристическия поток.
2. Сборяново - там се срещат тракийска, средновековна и мюсюлманска цивилизации.
3. Римската гробница в Поморие
4. Църквата в Бобошево
5. Тракийската гробница в Мезек
6. Букелон в Родопите - крепостта, при която цар Калоян е разбил латините
7. Преображенския манастир край Велико Търново.
8. Крепостта Червен край Русе
9. Шуменска крепост
10. Римски останки в Кюстендил.

Манастирът „Свети Йоан Богослов“ се намира в близост до град Земен, област Перник, на около 70 км югодападно от София и на близо 15 км от международния път София-Кюстендил – Гюешево. Манастирът е основан през ХІ век. Състои се от църква, камбанария и копие на старото здание, в което някога са били монашеските килии. Най-старата постройка на манастира е именно църквата, която е паметник на културата. Тя е имала късмета да се съхрани, опазена от разрушения и пожари. Забележителни са както архитектурата, така и стенописите. Първото изографисване датира от ХІ в., а второто – три века по-късно. Според специалистите запазените сцени нямат аналог в нашето изкуство. От ранната живопис са запазени фрагментарно образи на светци, сред които тези на св. Йоаким, св. Ана, св. Константин и св. Елена, които се намират в олтарното пространство. По-късната живопис заема почти цялата стенописна площ. Ценни изображения от този период са ктиторските портрети - едни от най-ранно запазените по българските земи. Портретите са на деспот Деян, съпругата му Доя и двете му деца. Надпис указва, че второто изографисване е осъществено по времето на деспот Деян – около средата на ХІV век. Храмът по форма е почти кубична сграда, кръстокуполна, триабсидна, три корабна, без притвор. Изградена е от камък „бигор” и римска тухла, съединени с хоросанова спойка. Строена през ХI-ХII в. Олтарът е каменен монолит, а подът е изграден от разноцветни каменни плочи и антични тухли.
Църквата е изцяло реставрирана и е обявена за паметник на културата от национално значение на 5 март 1966г., а от 2004г. е филиал на Националния исторически музей.
Туристическата инфраструктура обаче е слабо развита и обикновено опитните пътешественици съветват да се помисли за друго място за нощувка и храна.

Как се стига до Земен?
Отстои на 50 км югозападно от гр. Перник, на 38 км северно от гр. Кюстендил, на 85 км в същата посока от гр. Благоевград, на 73 км югозападно от гр. София, на 67 км североизточно от ГКПП Стрезимировци /на границата с Република Сърбия/, на 61 км североизточно от ГКПП Гюешево /на границата с Република Македония/.

Автогара
На територията на общината има 9 автобусни линии, които свързват града с населените места в областта, като има автобус от и до София.

ЖП гара
Земен е гара на линията София - Перник - Кюстендил - Гюешево . БДЖ ЕАД осъществява пътнически превози (7 бързи и 9 пътнически влака).

С кола
* Път ІІІ – 623 – Земен – Трекляно – Средорек – Свързва път І–6 с гр. Земен, продължава и свързва Земенска община с Треклянска и област Кюстендил. В участъка с. Калотинци – с. Раянци.
* Път ІІІ – 603 – Земен – Перник Свързва гр. Земен с Пернишка, Радомирска и Брезнишка община.
* Път ІІІ – 62339 – Земен – Байкал – Свързва Община Земен с път І-6 – Кюстендил – София.
* Път ІІІ – 63721 – Земен – Пенкьовци – Трън – Свързва Община Земен с Община Трън.

На територията на Общината има общинска пътна мрежа с дължина 29 км и това са:

* Път “Земен – Земенски манастир”;
* Път “Дивля – Одраница”;
* Път “Разклон “Дръма” – Долна Врабча – Смиров дол – Фильова махала”;
* Път “Габров дол – Беренде”;
* Път “Елов дол – Падине”.

Всички населени места в Община Земен са свързани с пътища на Републиканската пътна мрежа.
Снимки: Венета Павлова, БНР и www.mibil.eu


Тагове: Земен, манастир
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1053