EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

Кой кой е на свободния пазар на електроенергия?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кой кой е на свободния пазар на електроенергия?

mail07:25 | 04.07.2017прегледи 3194 коментарикоментари 0


Институтът за енергиен мениджмънт /EMI/

След публикацията ни за участниците на регулирания пазар, настоящият анализ ще представи кой кой е на свободния пазар, според данни от доклада на КЕВР за определяне на цените в сектор Електроенергетика за следващия регулаторен период.

Структура на продажбите

През едногодишния период от началото на юли 2017 до края на юни 2018 се очаква да бъдат продадени общо 39,8 ТWh електрическа енергия:

На стопански и битови  потребители на територията на страната -  29,5 ТWh

На мрежови компании за покриване на технологични разходи -3,6 ТWh

За износ  - 6,7 ТWh

На регулирания пазар ще бъдат продадени 15,8 ТWh, от които 12,2 – на потребители, присъединени към мрежа ниско напрежение (около 10 ТWh на домакинства) и 3,6 – на мрежови компании за технологични нужди.

Останалите 24 ТWh или приблизително 60% от общите продажби ще бъдат осъществени на свободния пазар в България. От тях към българските бизнес-потребители ще се насочат 17,3 ТWh, а останалите 6,7 ТWh – към износ.

Кой продава?

Почти половината от количествата електрическа енергия за свободния пазар ще бъдат доставени от АЕЦ „Козлодуй“ – 11,4 ТWh.  ТЕЦ Марица изток 2 се очаква да продаде 6,4 ТWh, което представлява 27-процентов дял на свободния пазар. НЕК се нарежда на трето място с 24-процентов дял и очакван обем на свободните продажби от 5,7 ТWh.

На практика, тези трима доставчика оформят цялостния профил на свободния пазар. Сумарното участие на останалите  доставчици  е едва 0,5 ТWh или дял от 2%. 

За АЕЦ „Козлодуй“ се очертава добра година от регулаторна гледна точка. Първо, защото количеството електрическа енергия, предназначено за регулирания пазар е само около 20% (3,1 ТWh) от очакваното нетно производство и, второ, защото цените за регулирания пазар, одобрени от КЕВР, са съответстващи на средните разходи за производство. Така, за пръв път в регулаторната  си история, атомната централа няма да бъде на загуба (макар че няма и да печели) от продажби на регулирания сегмент. 

ТЕЦ „Марица – изток“2 ще продаде на свободния пазар 88% от нетното си производство – съответно 6,3 от 7,4 ТWh.

НЕК участва на свободния пазар както с електрическа енергия, произведена от големите ВЕЦ в нейния състав, така и с част от електрическата енергия, която НЕК има законови или договорни задължения  да изкупува.  Това е електрическа енергия, произведена от  двете лигнитни централи, с които НЕК има подписани дългосрочни договори, от производители на енергия от ВЕИ и производители на електрическа енергия  при високоефективно комбинирано производство, извън количествата, предназначени за регулирания пазар.

Структурата на продажбите на НЕК за свободния пазар се очаква да изглежда по следния начин:

Търговията - на борса или извън борса?

Два са начините, по които се осъществява търговията на свободния електроенергиен пазар:

Чрез директни двустранни договори с производители  

Чрез покупки на електрическа енергия от борса – пазар ден-напред

И при двата начина на търговия крайният потребител може да бъде пряк контрагент или (в масовия случай) сделките да са възложени на лицензиран търговец.

Количествата, изтъргувани на БНЕБ (пазар ден напред) през 2016 г. са 2,6 ТWh, тоест приблизително 10% от свободната търговия е осъществена чрез пазар ден-напред. Очаква се обемите на борсата да нараснат с около 25% през разглеждания едногодишен период  предвид поети ангажименти на БЕХ пред ГД „Конкуренция“  (виж). Въпреки това, както и досега, извънборсовата търговия  ще си остане основното място за свободни сделки и чрез нея ще се осъществяват над 80% от тях.  

АЕЦ Козлодуй  и ТЕЦ „Марица – изток 2“ са продали (виж по-подробно) на борсата през 2016 г. около 7% от електрическата си енергия, предназначена за свободния пазар – съответно 0,8 и 0,5 ТWh; НЕК – 0,9 ТWh или 40% от общото количество продадена на свободния пазар енергия. Бъдещите количества, предназначени за борсова търговия за всеки един от тези доставчици ще са в съответствие със споразумение, подписано с БНЕБ и със сигурност ще са по-високи  от тези през 2016 г. (заради посочените по-горе ангажименти на БЕХ).

Интересно е да се отбележи мястото на големите ВЕЦ, които са ключовите доставчици на върхова енергия. С предвидените за продажба на свободния пазар 2,3 ТWh те ще регистрират дял от малко под 10% на свободния пазар. Тъй като тяхното участие на борсата не е пряко, а опосредствано чрез НЕК, не е ясно каква част от тези количества ще се реализира на борсата и каква част – извън борсата чрез директни двустранни договори. Този въпрос е от важно значение за БНЕБ от гледна точка на възможностите да посрещне търсенето включително и във върховите часове на денонощието.

Кой купува?

129 са регистрираните пазарни участници от България на централизираната платформа на ACER (CEREMP).  

От тях около 100 са търговци и крайни потребители от индустрията и услугите, които  търсят енергия от свободния пазар. Около 60 са регистрирани пазарни участници и на БНЕБ, което им дава възможност да купуват електрическа енергия не само чрез двустранни договори (извънборсово), но и чрез участие на пазара ден напред.

Цените

КЕВР е  приел  средногодишна пазарна цена от 70,00 лв./MWh за разглеждания текущ ценови период. 

В Доклада на КЕВР е обяснено как е прогнозирана тази цена: 

„Тази цена е съобразена с продуктите, които НЕК ЕАД има възможност да предлага на пазара на електрическа енергия. Посочената цена е изчислена и като са взети предвид и отчетни данни от „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД за постиганата среднопретеглена продажна цена на свободния пазар за 2016 г., както и среднопретеглена годишна цена на „Българска независима енергийна борса“ ЕАД, румънската борса OPCOM и унгарската борса HUPX, получени въз основа на среднопретеглени месечни отчетни цени за 2016 г., с отразени резултатите от годишните търгове за преносни способности (капацитети) на румънско-българска граница.“


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7209