АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ватиканът отчете печалба от 62,2 милиона евро от своите финансови и имотни активи през миналата година или с 35,5 на сто повече от 2023 г., което ще подпомогне усилията на папа Лъв XIV да се справи с бюджетния дефицит, предаде Ройтерс.


Руският производител на камиони обяви, че ще намали производството и ще съкрати работната си седмица, за да се справи с кризата на руския пазар на камиони, която отдава на недалновидната политика на вносителите и високите лихвени проценти на ЦБ. "АвтоВАЗ" и Горковският автомобилен завод съобщиха тази седмица, че може да намалят работните си седмици от пет на четири дни, като подчертаха непосилно високите разходи по заемите и...


Това надхвърля ръста на златото от 28 на сто. Освен че е актив, считан за убежище, среброто има и индустриални приложения, най-вече при производството на соларните панели. Според индустриалната група "Дъ Силвър Инститют" (The Silver Institute) пазарът се насочва към пета година на дефицит.


Румънското правителство прокара в парламента пакет от фискално-бюджетни мерки за намаляване на прекомерния бюджетен дефицит. Мерките включват увеличение на различни данъци и такси, включително на данък добавена стойност (ДДС) от 1 август т.г. от 19 процента на 21 процента.


Събираемостта на митата в САЩ отново скочи през юни, спомагайки за изненадващия бюджетен излишък от 27 млрд. долара за месеца. Данните за бюджета показаха, че митата започват да се превръщат в значителен принос за приходите на федералното правителство, като през юни достигнаха нови рекорди, нараствайки почти четирикратно.


Бюджетният дефицит на Австрия през 2024 г. е бил 4,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Тази година се очаква той да бъде 4,5 процента, а през следващата година - 4,2 процента.


Съветът на ЕС прие пет препоръки към България по икономическата, социалната, трудовата, структурната и бюджетната политика. Очаква се нашата страна да предприеме действия по препоръките през тази и следващата година.


За периода от 2014-2020 г. общо 942 млн. евро са инвестициите на кохезионната политика за устойчив транспорт. Тези инвестиции са подпомогнали развитието на основната и на съпътстващата пътна мрежа, а с тях са модернизирани около 375 км жп инфраструктура.


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.