EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Започна процедура срещу България за дефицит

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Започна процедура срещу България за дефицит

mail16:48 | 06.07.2010прегледи 941 коментарикоментари 0


Eвропейската комисия даде срок на България до края на 2011 година да намали бюджетния си дефицит под прага от 3% от БВП, съобщи Reuters.
Препоръката на ЕК, която е част от процедурата за финансова дисциплина в ЕС, бе отправена, след като София отчете бюджетен дефицит от 3,9% от БВП за миналата година. Тази година се очаква показателят да бъде съвсем малко по-нисък.Очаква се министрите на финансите от ЕС да одобрят препоръката този месец, отбелязва Reuters.

Европейската комисия реши днес да започне процедура за прекомерен дефицит срещу България.
Това става съгласно член 126, параграф 3 от Договора за Европейския съюз. Решението е взето въз основа на данните, представени от българските власти през април 2010 г. и потвърдени от Евростат за дефицит на консолидирания държавен бюджет от 3,9 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2009 г., съобщи  комисията.
В доклад по проблема е достигнато заключението, че макар брутният държавен дълг от 14,8 на сто от брутния вътрешен продукт (БВПЧ за 2009 г. да покрива критериите в Договора за Европейския съюз, не са спазени изискванията за държавния дефицит, тъй като през 2009 г. той не е бил близо до референтната стойност от 3 на сто  от БВП.
Европейската комисия отправя две препоръки до Съвета на Европейския съюз. Първата е Съветът да вземе решение по случая,  а втората - да излезе с препоръки към страната ни за коригиране на прекомерния дефицит.
От своя страна Европейската комисията препоръчва българските власти да сведат най-късно до 2011 г. дефицита на консолидирания държавен бюджет под 3 на сто от БВП "по надежден и устойчив начин". За тази цел, според Европейската комисия, България трябва да положи необходимите усилия, за да избегне през 2010 г. допълнително нарастване на дефицита над планираните 3,8 на сто от БВП, да осигури фискално подобрение от най-малко 0,75 на сто от БВП през 2011г. и да конкретизира и приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2011 г.
С цел ограничаване на рисковете пред корекцията България се приканва да подобри също управлението и прозрачността на бюджета, като засили контрола на разходите от страна на министерството на финансите, укрепи обвързващия характер на своята средносрочна бюджетна рамка и подобри наблюдението на
изпълнението на бюджета в рамките на годината.
Властите трябва да докладват за постигнатия напредък в прилагането на тези препоръки в отделна глава, включена в предстоящите актуализации на конвергентната програма за страната до отмяната на процедурата при прекомерен дефицит.
България се приканва също да гарантира, че бюджетната консолидация ще се поддържа и след коригирането на прекомерния дефицит. Освен това българските власти трябва да повишат ефективността на държавните разходи, като въведат изцяло планираните структурни реформи в областта на държавната администрация, здравеопазването, образованието и пенсионната система, смята Европейската комисия.
Днешното решение ще бъде внесено в Съвета на икономическите и финансови министри /ЕКОФИН/ на Европейския съюз, който ще го обсъди другата седмица заедно с подобно решение по отношение на Великобритания. След шест месеца Европейската комисия и ЕКОФИН ще направят оценка на извършеното в България с оглед на препоръките на комисията и на Съвета, заяви за БТА говорителят на Европейската комисия Амадеу Алтафаж.
Според него днешното решение за България е трябвало да бъде взето по-рано, заедно със задействането на процедурата за прекомерен държавен дефицит за още 12 страни от Европейския съюз, но са се изчаквали допълнителни данни от българското правителство.

 


Тагове: ЕК, дефицит, срок
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg