АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Над 3,5 хил. ученици от цял свят кандидатстваха за експедиция до Северния полюс на борда на атомен ледоразбивач. През 2025 г. „Ледоразбивач на знанието“е посветен на 80-годишнината на руската ядрена индустрия и 500-годишнината на Северния морски път.


„Росатом“ произведe първия РИТМ-400 за най-мощния атомен ледоразбивач в света. Атомният ледоразбивач от следващо поколение - „Русия“ - ще може да разбива лед с дебелина над 4 метра.


Тържествено вдигнаха флага на новия атомен ледоразбивач „Якутия“. „Росатом“ отчете пореден рекорд по Северния морски път – близо 38 млн. тона общ обем на товарния трафик през 2024 г.


Първият рейс за доставка на петролни продукти и товари е в посока изток - до най-северните райони на Русия - и е ограничен от летния навигационен прозорец. „Вайгач“ трябва да придружи корабите до Източносибирско море, откъдето конвоят ще бъде поет от универсалния атомен ледоразбивач „Сибир“.


Потенциална алтернатива на технологията за атомен разпад, използвана в сегашните централни, ядреният синтез опитва да възпроизвежда това, което се случва в сърцето на слънцето.


В момента работят три атомни ледоразбивача - главният „Арктика“, който е пуснат през 2020 г., първият сериен универсален ледоразбивач „Сибир“, въведен в експлоатация през 2021 г. и вторият - „Урал“ (2022 г.). На етап строителство са третият ледоразбивач „Якутия“ и „Чукотка“.


Федералната служба по екологичен и технологичен атомен надзор на Русия издаде лиценз на „Росенергоатом“ за разполагане на АЕЦ с малка мощност в Якутия (Република Саха). В основата на проекта е най-новата разработка – водо-воден реактор РИТМ-200Н.


Белият дом обяви кредитна програма от $6 млрд. (5,6 млрд.евро), американският атомен сектор има общо 93 реактора, които произвеждат над половината от безвъглеродното електричество в страната, по данни на министерството на енергетиката.


На мнозина пътуванията до популярни туристически дестинации отдавна са омръзнали. Селският туризъм или този, свързан с популярни парти дестинации също отдавна не са новост. Какво ще кажете обаче за атомен туризъм? Или за космически, военен или дори фантастичен?


Договорът от 100 млрд. рубли за изграждане на два нови серийни атомни ледоразбивача по проекта бе сключен между предприятието „Балтийски завод“ и „Росатом“ през август 2019 г.