АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
10-те японски проекта в България



Десетте социални проекта, които МИЕТ подписа с бенефициенти през 2011 г. по безвъзмездната японска помощ за структурните реформи в България, се изпълняват успешно. Те са на обща стойност близо 2 млн. лв. Шест вече приключиха, два са пред финализиране, а останалите - на етап обществена поръчка. Това заяви в Своге заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов при официалното откриване на един от приключилите проекти - Центъра за скрининг и ранна диагностика на бронхообструктивни заболявания в местната многопрофилна болница за активно лечение.
За изграждането на новото здравно звено Страната на изгряващото слънце предостави над 100 000 лв. за ремонт на базата и доставка на модерно оборудване за профилактика и лечение на белодробни заболявания. Българо-японският проект е по договор на болницата с МИЕТ от септември 2011 г. Министерството е национален координатор на техническото сътрудничество между България и Япония, а зам.-министър Маринов е председател на координационния комитет по усвояване на помощта. Той благодари на японските партньори и ги увери, че подобни инициативи разширяват двустранното сътрудничество, но и помагат на българите да живеят по-здравословно и да се обучават по-добре.
С дарението в центъра е извършен ремонт на помещенията, изградени са кабинет, фоайе, санитарен възел, достъпна среда за хора с физически увреждания. Осигурена е апаратура за висококвалифицирано медицинско обслужване: професионален спирометър, кислородо-концентратор, ултразвуков инхалатор, съвременен електрокардиограф, негативоскоп, спешна и спомагателна техника, компютри и др.
МБАЛ-Своге е единственото заведение за болнична помощ на територията на общината. Новият център има капацитет за над 1300 пациенти – 600 деца и 700 възрастни, а превенцията ще обхваща много повече. Това ще са не само местни хора, а и жители на община Годеч. Всички те ще преминават през профилактика, скрининг и ранна диагностика. Ще се извършва също лечение на новооткрити заболявания на дихателните пътища и ще се прави диагностика на алергичните оплаквания със специални имуноглуболини. Някои от изследванията са изцяло нови за болницата, а данните от тях ще сочат каква част от подрастващите носят скрит синдром за тежки респираторни заболявания.
Останалите бенефициенти по социалните проекти от 2011 г. са болница "Пирогов" и други лечебни заведения, вузове, училища, общини. Периодът за събиране на кандидатурите за помощта бе от 21 март 2011 г. до 12 май 2011 г. От 92 проектни предложения експертна комисия избра 17. Те бяха представени на координационния комитет за финансовата подкрепа, в чийто състав влизат заместник-министри от 8 български министерства. През юни 2011 г. той отся финални 10 проекта. Японската страна като дарител даде финалното си одобрение, а през септември 2011 г. десетте бенефициента подписаха договорите си в МИЕТ.
През 1999 г. японското правителство я отпусна по споразумение с България нецелево дарение от 500 млн. йени в подкрепа на структурните реформи в страната ни. Това не са средства на японските данъкоплатци. Част от сумите са предназначени за проекти в здравеопазването, образованието, културата, социалните дейности и др.
Tweet |
|