АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Фолксваген" съкращава работни места в завода си за електромобили в Цвикау, източна Германия заради намаляло търсене. Общо 269 работници на временен трудов договор ще се разделят с работните си места, след като 12-месечните им договори изтекат, съобщават от компанията. Подробностите предстои да бъдат уточнени със синдикатите.


Руската АРТ Финанс придобива руското подразделение на концерна, сделката е одобрена от руските власти, информира "Фолксваген". Тя включва и заводът, който автомобилостроителният гигант притежава в руския град Калуга, на около 200 км югозападно от Москва.


След едномесечно спиране заради локдауна, въведен за борба с разпространението на ковид пандемията в Чанчун, заводите на групата "Фолксваген" (Volkswagen Group) в североизточния китайски град постепенно възобновиха производството, предаде ДПА.


Комисията и органите на ЕС за защита на потребителите считат, че търговските практики на Фолксваген нарушават законодателството на ЕС за защита на потребителите по отношение на пускането на пазара на дизелови автомобили, оборудвани с незаконни системи.


В края на 2019 г. Тойота заедно с другите компании от групата Дайхацу (Daihatsu) и Хино (Hino) стана световен лидер в продажбите на нови коли с продадени 10,45 милиона броя леки и товарни автомобили. Продажбите на основния конкурент Фолксваген се равняваха на 10,37 милиона броя.


"Фолксваген" обяви, че ще започне да произвежда отново коли от основната си марка в Цвикау, Германия, и в Братислава, Словакия, на 20 април. Заводите в Русия, Испания, Португалия и САЩ ще заработят отново след 27 април, последвани през май от предприятията в Южна Африка, Аржентина, Бразилия и Мексико.


Германският автомобилостроител "Фолксваген" (Volkswagen) очаква продажбите му през март да нараснат четири пъти в Китай - най-големия автомобилен пазар в света - след удара, нансен от появилата се през декември в страната епидемия от коронавирус, предаде Ройтерс.


"Фолксваген" е разговарял с Федерацията на германските организации на потребителите (VZBV) за уреждане на групов съден иск, заведен от около 400 000 клиенти на компанията във връзка със скандала с вредните газови емисии, добил популярност като "дизелгейт".


Фолксваген беше обвинен през декември м.г. от канадските власти, че в периода между 2008 и 2015 г. е внесъл в страната близо 128 000 автомобила, които са нарушавали местните норми за емисии отработени газове.


Ако иска да остане чист пред съвестта си, Фолксваген би трябвало да се откаже от намерението да строи новия си завод в Турция. Но ще го стори ли? Кое ще се окаже по-важно: моралът или парите?