АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Бюджетният дефицит на Австрия през 2024 г. е бил 4,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Тази година се очаква той да бъде 4,5 процента, а през следващата година - 4,2 процента.


Целта на този ход е да не се налагат планираните допълнителни вносни мита, докато траят преговорите, въпреки че много подробности остават нерешени, включително как ще бъдат структурирани бъдещите търговски отношения между САЩ и Европейския съюз.


Водещата компанията в областта на търговията на дребно и F&B – Avolta започва два нови проекта, насочени към развитието на летището като петзвезден регионален хъб. Avolta ще извърши пълна реновация на своите търговски площи в Терминал 1 и ще открие нов безмитен магазин в зона не-Шенген на Терминал 2.


Това ще стане през септември, като магазините ще се помещават в търговски обекти на Централния кооперативен съюз (ЦКС), който има над 600 магазина и многомилионен оборот за миналата година. Очаква се в магазините да има всички продукти от малката потребителска кошница.


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


През април 2025 г. дефицитът по текущата сметка достига 724,9 млн. евро, търговският дефицит нараства до 824,8 млн. евро, а преките чуждестранни инвестиции намаляват със 114,3 млн. евро, показват последни данни на БНБ за платежния баланс на нашата страна.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.