АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средната годишна лихва по новите ипотечни кредити, договорени в левове, възлиза на 2,46 на сто през месец март. Спрямо предходния месец февруари средното ниво намалява с 0,02 процентни пункта, а на годишна база понижението е 0,10 процентни пункта.


Японският автомобилостроителен гигант "Тойота" (Toyota) отчете спад на производството си с 2,9%. Друга водеща японската автомобилна компания - "Нисан" (Nissan Motor), обяви, че оценява на 700 млрд. йени (4,91 млрд. долара) нетната си загуба през финансовата 2024 година.


Вицепремиерът изтъква на първо място изработената и представена Програма на правителството, последвана от изготвения и приет впоследствие държавен бюджет. Томислав Дончев набляга и на ускоряването на плащанията по НПВУ с близо 41 процента, като към 24 април 2025 г. техният общ размер достига близо 2,2 млрд. лева.


Данните са за последните 35 години, като средните валежи за месеца са били едва 28,8 милиметра. Нивото на валежите в Турция е спаднало значително под обичайното и през март е било 53% от средното. В същото време се забелязва и спад от 59% спрямо валежите през месец март миналата година.


Освен тази сума, БНБ се предвижда в рамките на 2025 години да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет на Република България в размер до 250 000 000.00 лв.


Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат.


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Постъпленията от Суецкия канал между 2019 и 2024 г. възлизат на 39,91 млрд. долара. Негативно отражение върху тях през този период са оказали пандемията от КОВИД-19, ситуацията около огромния контейнеровоз "Евър Гивън", който заседна в Суецкия канал и атаките на йеменските хуси срещу търговски плавателни съдове в Червено море.


Очакваме през 2025 г. пазарът постепенно да възвърне своята динамика, воден от продължаващите трансформации и нуждата от нов тип лидерство – такова, което поставя акцент върху адаптивността и нуждата от способност за ефективно управление в комплексна, хаотична и непредвидима среда.


Възможно е да започне валутна война: Планът на администрацията на Тръмп за съживяване на промишлеността включва отслабване на долара, който се смята за надценен и отговорен за икономическия спад на Америка.