EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Чешки журналист за израелския щурм

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Чешки журналист за израелския щурм

mail17:00 | 04.06.2010прегледи 1648 коментарикоментари 0


Операторът на Чешката телевизия Ян Линек е един от четиримата чехи, пътували на корабите към ивицата Газа. Какво се е случило той разказва пред чешкото електронно издание www.idnes.cz, цитарано от euinside.eu.

 

Как попаднахте на корабите с активисти?

Ян Линек: Получихме покана. Мислехме си, че ще пътуваме на кораб с помощи на ООН и че на кораба ще има и министри от Европейския съюз.

Как ви изглеждаше мисията като цяло?

Ян Линек: Отначало случващото се изглеждаше странно. Пристигнахме на пристанището в неделя и до вечерта нямахме никаква информация при положение, че на другия ден трябваше да се отплава. Чак вечерта ни казаха, че на другата сутрин ще се срещнем в хотела и там ще разберем всичко.

Контролираше ли ви някой при качването ви на палубата дали не носите оръжие?

Ян Линек: Не. Човек можеше да качи на борда на кораба горе-долу всичко каквото си поиска. На кораба бяхме около четиридесет души. Освен нас имаше гърци, американци и немци.

Предполагахте ли, че ще има нападение от израелски военни?

Ян Линек: Спях в спалния си чувал близо до капитанския мостик, а до мен беше камерата ми. Чаках да видя ще стане ли нещо.

Как разбрахте, че атаката на израелците наближава?

Ян Линек: Активистите на кораба започнаха да тренират как да се отбраняват и да правят жива верига около капитанския мостик, за да опазят капитана. Случи се нещо странно. Трябваше да подпишем документ, че няма да съдим капитана. Трябваше да подпишем и че всякакъв риск е за наша сметка и доброволно го приемаме. Аз единствен не подписах това.

На какво разстояние се намирахте от турския кораб Мави Мармара, където загинаха най-малко десет души?

Ян Линек: Те бяха на 300-400 метра от нас, така успях да заснема част от атаката. Част, защото в същия момент израелците атакуваха нашия кораб и вниманието ми беше насочено към това. Така, че видях само как около кораба се движеха малки моторни лодки на израелските военноморски сили и кръжаха хеликоптери.

Как беше превзет вашия кораб?

Ян Линек: Израелските лодки бяха далече и аз дори си помислих, че те само ни плашат. Отидохме да си легнем и в този момент и към нас се насочиха моторници. Снимах ги и израелците стреляха по мен с топчета с боя. Отидох от другата страна, където също стреляха по мен. След това се качиха на кораба и атакуваха капитанския мостик. Имах визуален контакт с израелските войници и те ми дадоха да разбера, че няма да ме закачат. Не закачаха журналисти. Тях ги интересуваше да превземат управлението на кораба.

Как се държаха останалите хора на кораба?

Ян Линек: Активистите направиха жива верига, но тя не издържа дълго. Един американец скочи от палубата в морето и трябваше да го извадят. Всичко приключи за пет минути.

Беше ли те страх?

Ян Линек: Страхуваш се преди това. Беше видно, че на кораба има журналисти и израелците го знаеха. Подхождаха твърдо, но нищо повече.

Какво се случи след като ви плениха?

Ян Линек: Останахме на кораба и трябваше да седнем. Имаше и емоции въпреки, че израелците непрекъснато ни казваха, че няма нищо да ни направят. Прибраха ни камерата и ни казаха, че ще ни я върнат на брега. Имаше дребни сблъсъци, но израелците се държаха културно. До брега корабът беше управляван от израелец.

Какво ви очакваше на брега?

Ян Линек: Казаха ни, че няма да си получим камерата и че нищо не можем да си вземем от багажа, даже и дрехите. Можеше да си вземем само паспортите и лекарствата. Казаха ни, че вече ни чакат представители на посолството. В голяма палатка на брега ни казаха, че сме задържани и трябва да подпишем искане за депортиране.

Имахте ли друга възможност, освен да подпишете?

Ян Линек: Да, че ще ме затворят. Казаха, че е глупаво да не подписваме, защото иначе ситуацията ще се проточи и ще бъдем в Израел дълго, а и без това ще ни екстрадират. След това ни отделиха и полицаите ми казаха, че ако подпиша веднага ще си замина в къщи. Говориха и с посланика.

Какво решихте?

Ян Линек: Исках да имам информация, подписах. По повод на искането ми за информация те ми се изсмяха и казаха, че няма да ползвам нито телефон, нито среща с посланика и ме заключиха за 20 часа.

Къде ви отведоха след това?

Затвориха ни в една кола с малки прозорчета и ни оставиха на слънце, при което изключиха климатика. След 45 минути потеглихме. Не ни казаха къде отиваме. Не видях много накъде пътувам, ориентирах се, че сме до летище. Пътувахме около час и пристигнахме на летището "Бен Гурион". Там ни заключиха в митницата.

Как се държаха с Вас?

Ян Линек: Като цяло ние бяхме осем души, през цялото време на мястото, където бяхме задържани светеше лампа и ни будиха на всеки час. Нямах право на телефон или контакт с посолството, а вещите си не видях повече. През цялото време с нас беше иракчанинът, капитан на нашия кораб. Оплакваше се, че иска да пуши и искаше информация. Набиха го.

Пред вас ли го биха?

Ян Линек: На метър от нас. После му казаха да си облече друг панталон, за да не си личи, че са го били. Усещаше се, че имаха желание да ни отмъстят. Казваха, че сме терористи и престъпници. Мен ме наричаха, че съм като посран руснак.

Кога успяхте за първи път да се обадите в посолството?

Ян Линек: В началото първо французите си прибраха техния човек, след това гърците. Капитанът много ме успокои, защото преди това се беше свързал с посолството и ни даваше информация. Тогава за първи път разбрах, че при инцидента има 10 загинали и 40 ранени. Мислех си, че никой не знае за това. В 13 часа при мен дойде госпожа Стернова от нашето посолство и ми каза, че след 45 минути летя. Това ме успокои.

На кого първо се обадихте в къщи?

Ян Линек: Предполагах, че на летището ще има телевизия. И те бяха там, там беше и приятелката ми и това беше най-щастливият ми момент.

Какъв документ всъщност подписахте в Израел?

Ян Линек: Според това което ми казаха, 10 години няма да имам право да посещавам Израел.


Юридическа информация

Израел заяви, че няма да снеме морската блокада на ивицата Газа въпреки нарастващия международен натиск след рейда срещу турски кораб с хуманитарни помощи, при който загинаха деветима активисти, съобщи вчера Reuters.
Доколко е законна блокадата и нарушава ли Израел международното право?

 

Може ли Израел да наложи морска блокада на Газа?
Да, може. Съгласно закон за блокадата, основан на международното митническо право и обявен с Лондонската декларация от 1909 г. Съгласно някои от основните членове блокада може да се обяви и оповести на всички воюващи и неутрални държави; не може да бъде блокиран достъпът до неутрални пристанища, а определена зона може да бъде блокирана, само ако е под вражески контрол.
"Основавайки се на факта, че "Хамас" е управляващата сила в Газа и Израел е във въоръжен конфликт срещу тази власт, блокадата е законна", твърди Филип Рош, партньор в екипа за корабни спорове и управление на мениджмънта при търговско дружество "Нортън Роуз".

 

Какво означава терминът „международни води”?

Конвенцията на ООН по морско право определя, че всяка крайбрежна държава има териториални води от 12 морски мили от брега. През нея законно преминават  кораби на чужди държави. Следва друга зона от 12 морски мили, наричана гранична, в която съответна държава може да предприеме действия, за да защити себе си или законите си.
Израелският флот заяви в понеделник, че отправилата се към Газа флотилия е прихваната на 120 км (75 мили) западно от Израел. Съгласно законовите разпоредби за блокади прихващането на кораби може да бъде извършено навсякъде, стига този кораб да се е насочил към "вражеска" територия, твърдят правни експерти.

 

Може ли Израел да използва сила, за да спира кораби?
Съгласно международното право може да използва сила, когато се качва на такъв кораб.

 

Опоненти наричат рейда на Израел пиратство, това така ли е?

Не, съгласно международното законодателство това е акт на държавата.
"Независимо дали Израел е бил прав или не, това не е пиратски акт. Пиратството се отнася до постъпки на частни лица особено когато има паричен или материален интерес", уточняват експерти за Reuters.

 

 

 

 

 

 

 


Тагове: рейд, Чехия
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg