EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Цените на жилища със спад от 7%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Цените на жилища със спад от 7%

mail14:00 | 16.01.2012прегледи 629 коментарикоментари 0


Около 7% е средният за страната спад на цените на жилищата през 2011 г. спрямо предходната 2010 г. Пазарът през изтеклите 12 месеца се е задържал без драстични промени, като през целия период налице са били по-скоро позитивни тенденции. С 29% по-голям е бил обемът на сделки, реализирани от компанията. Тенденцията не е валидна за целия пазар на жилищни имоти в страната. Данните на Агенцията по вписвания все още се очакват, но според проучването на АДРЕС Недвижими имоти значими изменения спрямо данните за 2010 г. няма да има.
„Станахме свидетели на една успешна година, през която пазарът продължи уверено да следва тенденцията на постоянно активизиране”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС. „Ценовите нива през 2011 година почти замръзнаха, като за някои имоти регистрирахме умерен спад, а при някои по-качествени имоти – дори лек ръст”, добави Павлов.
По данни на компанията един от катализаторите на растящия брой сделки през последните месеци на 2011 година е бил страхът на хората за сигурността на парите им. Слуховете за срива на еврото са били в основата на 12% от сделките в последното тримесечие на изтеклата година. Показателен пример за това е сделка за покупка на жилище от мъж на 90-годишна възраст, който търси сигурност за спестяваните през целия му живот пари. Според АДРЕС делът на хората, решили да намерят сигурна инвестиция на парите си, каквато е покупката на жилище, расте.
„През последните две години единственото обсъждано от потребителите твърдение беше „цените ще падат, значи ще отложа покупката”, докато през последните шест месеца тази теза основателно се конкурира с друга - „дори цените да продължат да падат с умерени темпове, парите ми са защитени от рязко обезценяване”, коментира Георги Павлов и допълва, че хората днес много по-ясно осъзнават, че двустайният апартамент ще остане двустаен апартамент, без значение дали еврото ще се срине.
Именно опасенията за срив на еврото са довели и до растящ брой на сделки, сключвани в лева. Голяма част от наемите през цялата 2011 г. са се договаряли в българска валута, което в момента става все по-популярна тенденция и на пазара на покупко-продажби. Много българи предпочитат този вариант, тъй като банкерите еднозначно заявяват, че левът е стабилен и го препоръчват като валута за депозитите. Затова и продавачите предпочитат да получат парите в лева и да спестят таксите за превалутиране.
Очакванията банките да залеят жилищния пазар с ипотекирани имоти не са се реализирали и през 2011 г. Според АДРЕС финансиращите институции са търсели различни схеми да се справят с лошите кредити, като най-рядко са изваждали имотите на публична продан и в много малък процент от тези случаи на практика се е стигало до реализация. Друг проблем е бил, че в портфейлите от лоши кредити много по-често се срещат неатрактивни имоти – като бараки, цехове или просто терени, а не апартаменти и къщи с реална жилищна площ. Очакванията на АДРЕС са тези процеси да не повлияят значително на пазара и през 2012 г.
И през 2011 година ключов мотив за сключване на сделка от страна на купувачите е било задоволяването на основни жилищни нужди – това са над 55% от купувачите. През периода се е наблюдавал и значителен ръст на хората, желаещи да закупят жилище за свой роднина. Техният дял е нараснал от приблизително 7% на близо 20%. Най-активни купувачи през изтеклата година са били по-младите хора – между 22 и 45 години, които формират около 65% от всички. Продавачите пък са били по-скоро в по-висок възрастов сегмент – близо половината от тях през 2011 г. са били на възраст от над 45 години. Мотивите са продажба най-често са били излизането от инвестиция (около 27%), спешната нужда от пари (около 26%), ненужен имот (около 23%). Около 4% от продавачите обаче са прибегнали до сделка с цел закупуване на по-голям имот.

Любопитно
Най-скъпият продаден имот
Това е къща в столичния квартал Редута на стойност 290 000 евро.
Най-евтиният реализиран имот
Това е гарсониера в гр. Стамболийски за 7 795 евро.
Най-високият наем на жилище
Той е за тристаен апартамент в широкия център на Пловдив за 1 460 евро на месец.

Най-ниският наем
Той е бил 41 евро на месец – за къща отново в гр. Стамболийски.

 

 

 


Тагове: имоти, сделки, цени
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4163