EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Финансирането на сделката "ЧЕЗ" неясно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Финансирането на сделката "ЧЕЗ" неясно

mail14:30 | 17.05.2018прегледи 1719 коментарикоментари 0


Въпреки всички опити и събраната надлежно информация, комисията не успя да установи какъв е източникът за финансиране на предстоящата сделка за продажба на ЧЕЗ. Това е записано в приетия от Народното събрание доклада на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ груп в България и решението към него. "За" гласуваха 148 народни представители, а 26-ма се въздържаха, съобщи БНР.

Причината, според доклвада, е отказано съдействие от кредитни институции. Запитаните банки не отричат, но се оправдават с "професионална тайна". Без отговора на тези въпроси, не можем да сме сигурни кой ще бъде действителният купувач, посочват от Временната комисия.

В доклада пише, че предстоящата сделка между ЧЕЗ и "Инерком България" не се съобразява и не изпълнява заложени изисквания в Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества, а "Инерком България" не отговаря на нито един от критериите към кандидатите за инвеститори на ЕРП-та.

С приетото днес решение Народното събрание възложи на Министерския съвет до края на годината да извърши задълбочен анализ относно изпълнението на заложените цели в приетата Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества от 2003 г. и да ревизира постановление  181 за определяне на стратегически обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност в частта му сектор "Енергетика", включвайки основни активи и дейности на електроразпределителните предприятия.

Предвижда се още службите за сигурност да предоставят в парламента детайлен анализ на действията си по планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България по отношение на своевременното и качествено информиране на компетентните органи на изпълнителната власт, а Българската народна банка да предостави информация по надлежния ред относно поетите ангажименти от български банки във връзка със сделката за придобиване на активите на ЧЕЗ.

Повреме на дебатите преди приемане на доклада, председателят на комисията Жельо Бойчев /"БСП за България"/ каза, че тази сделка е нагледен пример за това как функционират институциите. Големият въпрос е какъв е смисълът от финансиране на службите, попита той и посочи, че не е получена необходимата информация за сделката. Не приемам твърденията, че информация може да се укрива от българското Народно събрание, независимо с какви термини, било то и "професионална тайна", коментира още той, цитиран от БТА.

Делян Добрев /ГЕРБ/ констатира, че комисията не е излязла с никаква нова информация.  "Цялата пара отиде в свирката и комисията обобщи общоизвестни факти", каза депутатът от ГЕРЛБ. С една от препоръките в доклада карате БНБ да наруши закона, посочи още Добрев.

Колегата му Валентин Николов отбеляза, че е имало обвинения и внушения, че министър-председателят лично и членове на кабинета стоят зад тази сделка, но при работата на комисията не са открити данни някой в България да стои зад "Инерком". Комисията работи добре, но много от балоните се спукаха, това за мен е лично удовлетворение от работата й, добави той.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4101