EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Търговия с емисии на ЕС – какво трябва да знаете?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Търговия с емисии на ЕС – какво трябва да знаете?

mail13:30 | 08.07.2015прегледи 1533 коментарикоментари 0


Европейският парламент ще обсъди на 7 юли и ще гласува на 8 юли промени в схемата за търговия с емисии от парникови газове, като стремежът е да се намали дисбалансът на европейския пазар и да се засилят стимулите за инвестиции в по-чисти производства. През май Парламентът и Съветът постигнаха предварително съглaсие по темата. Представяме накратко основните идеи зад замислената реформа.

Какво представлява схемата за търговия с емисии?

Схемата е инструмент на политиката за намаляване на промишлените емисии от парникови газове. Заводи, компании, авиолинии могат да закупуват или да продават разрешителни за емисии на цена, определена на пазара. Целта е да бъдат създадени подходящи стимули за спестяване на енергия и за намаляване на замърсяването на околната среда.

Пазарни дисбаланси

Към настоящия момент разрешителните струват сравнително евтино, тъй като вследствие на кризата търсенето е спаднало, а предлагането остава постоянно.

Към 2013 г. излишъкът от разрешителни на пазара се оценява на 2 млрд. броя над действителните емисии (всяко разрешително дава право на емисия от 1 тон въглероден диоксид или на еквивалентно замърсяване от други парникови газове). Излишъкът може да нарасне до 2,6 млрд. до 2020 г.

Подобен голям излишък ограничава стимулите за „зелени“ инвестиции, тъй като вместо да се правят подобрения в производствения процес е по-евтино просто да се купят разрешителни на пазара. Това намалява ефективността на цялата схема в борбата с климатичните изменения.

Какво е решението?

През юли 2013 г. Парламентът гласува одобрение за отлагането на някои аукциони на разрешителни, които трябваше да се проведат през 2014-2016 г. Те бяха изтеглени за 2019-2020 г. Това обаче беше само временно решение за намаляване на излишъка.

Идеята, по която ще гласува ЕП сега, е да се създаде т.нар. „резерв за стабилност на пазара“. Ако излишъкът надвиши определен праг, част от наличните разрешителни ще бъдат извеждани от пазара и вкарвани в резерва. Така дисбалансите постепенно ще се изчистят. Ако е необходимо, разрешителни могат да бъдат върнати обратно на пазара в случай на дефицит.

Споразумението, постигнато между представители на Парламента и на Съвета през май, предвижда резервът да бъде въведен от началото на 2019 г. вместо от 2021 г., както предлагаше първоначално Комисията.

Разрешителните, чиято продажба на аукциони бе отложена, както и други неизползвани разрешителни към 2020 г., ще останат в резерва, а няма да се изкарват на пазара./ЕП, снимка: Belga
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg