АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


България ще вложи повече от 1,5 млрд. евро в модернизирането на жп връзка от София до границата с Република Северна Македония. „Това направление е не само ангажимент, произтичащ от членството ни в НАТО, Договора за добросъседство и неговите Протоколи, но е знак и за желанието ни за приятелство между хората от двете страни на границата“, посочи Караджов.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Специалисти от ЦНИП при Университета по архитектура, строителство и геодезия влязоха в тунела и започнаха работа по геоложкия модел и конструктивен анализ, който да покаже правилната технология за продължаване на строителството на останалите 8 600 м от него.


Втора част на видеото за строителството и модерните технологии и системи, използвани в най-дългия и модерен пътен тунел, строен до момента в България - тунел „Железница".


Още преди три години са започнали укрепителни дейности, които са дали ефект, но не напълно. Това налага трето проектиране, което се изпълнява в момента и строителят заявява, че засега няма деформации. Очакваме до края на май да знаем дали то е работещо.


Информацията и кадрите е по-специализирана и задълбочена, и се фокусира върху детайлите на строителството и инженерните предизвикателства пред изграждането на тунел „Железница" - най-високо технологичният тунел в България (засега).


Съоръжението е с ново енергоефективно осветление – водещо, адаптивно и аварийно, обновена е асфалтова настилка и хоризонтална маркировка, почистени и боядисани са стените. Подменен е осветителен стълб пред един от входовете на тунела.


Това е Споразумение за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансгранично железопътно тунелно съоръжение, свързващо двете държави. От Министерството на транспорта и съобщенията уточниха, че предложението на българската държава е двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на граничния жп тунел, който е ключов елемент от Коридор 8.


Той е разположен на около 3000 метра надморска височина. Транспортното съоръжение е с дължина от 22,13 километра и e изградено в планината Тяншан в китайския Синцзян-Уйгурски автономен район.


Целта е да бъдат поети ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между България и Северна Македония. Министерството на транспорта и съобщенията, като страна на споразумението, предлага двете страни да пристъпят към реални действия за реализацията на жп тунелно съоръжение, което е железопътната връзка между двете съседни държави.