EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Треска за злато и в Босна

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Треска за злато и в Босна

mail08:00 | 25.09.2013прегледи 1210 коментарикоментари 0


Жителите на село Стригова в босненската Република Сръбска твърдят, че от петметров изкоп в местната рекичка са извадили един тон качествен златоносен камък, предаде Танюг. Следващата седмица в селото ще пристигне богатият китайски инвеститор Доналд Дан Хун, който притежава златна мина в Китай, за да разгледа находището. През март село Стригова бе обхванато от истинска златна треска, след като на брега на протичащата през селото река бе открито злато. За две седмици в селото се стекоха златотърсачи от цяла Босна, но по-голямо количество от скъпоценния метал не бе открито. Сега обаче местните жители с помощта на строителна машина изкопали в средата на реката дупка, широка един метър и дълбока 5 метра, от която извадили далеч по-богат на златни жилки камък, отколкото са намирали досега. Селяните се надяват китайският инвеститор да прояви интерес за разработване на находището, след като види проби от камъка.

Треска за злато е обхванала Балканите. Плановете на минни компании да търсят злато в Румъния и Гърция срещнат сериозна съпротива, като академици и активисти за опазването на околната среда подчертават, че рисковете са много повече от ползите за балканските нации. В Румъния канадските фирми „Гейбриъл Рисорсис” и „Елдорадо Голд”, както и казахстанската „Сат & Компъни” се надяват да започнат да копаят през 2016 година.
В Гърция „Елдорадо Голд” има подобни планове за две находища на полуостров Халкидики, пише АФП, цитирана от Фокус.
Докато компаниите обещават хиляди работни места и инвестиции в размер на милиарди долари в двете икономики, анализатори и опоненти изтъкват, че мините ще бележат дълбоко живописните региони, ще прогонят туристите и ще сложи край на местните общности.
„За разлика от други индустрии, минният сектор не създава много работни места”, каза икономистът Разван Орсану пред АФП.
„За сравнение, четири металообработващи компании, в които работиха 5000 души, банкрутираха в Румъния през това лято и правителството не направи нищо, за да го предотврати”, добави той.
„Гейбриъл Рисорсис”, която притежава 80-процентен дял от „Роша Монтана Голд Корпорейшън” планира да започне най-голямата в Европа открита мина в трансилванското село Роша Монтана.
Без предишен опит в минното дело, компанията планира да извлича 300 тона злато, използвайки 12 000 тона цианид годишно. Тя обещава и множество изгоди за румънската икономика, включително 2300 работни места в строителната фаза и до 900 позиции по време на 16-те години на експлоатация.
За сметка на това обаче, четири планини трябва да бъдат приравнени. Активисти за опазване на околната среда и археолози предупреждават за сериозни рискове от замърсяване и необратими щети върху уникалните минни галерии от римско време.
„Мината не е решение за дългосрочно развитие и не разрешава социалните и икономически проблеми на региона”, според Румънската академия на науките. Тя предостави списък от 21 аргумента против мината, включително риск от земетресения, предизвикани от взривовете и изтичания от басейните, в които ще се съхранява замърсената отпадна вода от обработката.
Планът на „Гейбръл рисорсис” се посреща със съпротива през последните години. Проектозакон, приет миналия месец от дясноцентристкото правителство, който позволява на компанията да заобиколи закона, стана катализатор за безпрецедентни протести.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg