EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Спестяване срещу потребление, засега

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Спестяване срещу потребление, засега

mail17:45 | 20.05.2011прегледи 1334 коментарикоментари 0


Домакинствата все още предпочитат да спестяват, вместо да консумират. Това показват данните от последния анализ на УниКредит за богатството на домакинствата в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), представян днес в рамките на XX Годишна среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Консервативното поведение на домакинствата, въпреки убедителните признаци на икономическо възстановяване на икономиките на страните от ЦИЕ през миналата 2010 г., е довело до внушително увеличение на финансовите им активи с над 20% през миналата година, за да стигнат близо 1,200 млрд. евро за региона. В същото време финансовите задължения на домакинствата също растат със17% на годишна база.
Ситуацията като цяло се нормализира, но картината е различна в различните страни в региона . Икономистите на УниКредит оценяват перспективите за подобряване на финансовото състояние на домакинствата в началото на 2011 г. като добри, въпреки трудностите.
В анализа препоръчват да се следят цените на храните и енергията, заедно със свързаните с тях рискове от спад на икономическата дейност. „Освен негативните психологически последици върху потребителския климат, инфлацията може да намали склонността на домакинствата да купуват, тъй като те харчат голяма част от своите приходи по тези пера. Освен това по-високите цени на енергията и храните могат да засегнат особено силно хората с по-ниски доходи. Политиките за ограничаване на бюджетните разходи са друг рисков фактор, макар че той е характерен най-вече за страните извън региона на ЦИЕ. Обобщената прогноза за нетните финансови активи (като % от БВП) на домакинствата от ЦИЕ е да намалеят с около 1% до 26% от БВП през тази година на фона на известно възстановяване в частното потребление и кредитния апетит. След това обаче тенденцията ще се промени и отбелязвайки постепенен, но устойчив ръст, до 2015 г. делът на нетните финансови активи ще нарасне до 32% от БВП.

Кредитирането постепенно се възобнови, но все още бавно заради крехкото възстановяване на разполагаемите доходи. „Постепенното подобряване на условията на пазара на труда и по-стабилният растеж на доходите води до по-голямо търсене на кредити. Обемът на кредитирането обаче би трябвало да остане под нивата от преди кризата”, каза експертът Джани Франко Папа. Според него търсенето на ипотечни заеми ще продължи да превишава интереса към потребителското кредитиране, въпреки че ограниченото кредитиране в някои страни и по-строгите регулаторни изисквания биха могли да ограничат растежа в този сегмент.

„Макар че пълното решаване на проблема с необслужваните кредити може да отнеме известно време, с нормализиране на ситуацията ще се увеличава и кредитирането от страна на банките. Необслужваните кредити на домакинствата вече стигнаха своя връх в страни като Турция и Естония, докато в останалата част от региона максимумът се очаква да бъде достигнат между първата половина на 2011 г. и края на годината, в зависимост от обстоятелствата в различните страни”, посочи Папа.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg