EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

София през 1912 г. - подем и просперитет

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

София през 1912 г. - подем и просперитет

mail07:10 | 27.12.2017прегледи 21660 коментарикоментари 0


Блог Стара София

На 25 септември 1912 г. от елитния софийски гранд хотел "България" отпътува писмо за Великобритания. Получател е британската аристократка лейди Анна (Anna Carolina Chandos-Pole (1832-1913), дъщеря на петия Граф на Харингтън). На трите страници на писмото любопитният българин от 21 век ще открие всичко - впечатления от София и Царство България, актуална политика, клюки от висшето английско общество. За съжаление, единственото, което научаваме за изпращача, е фамилното му/й име - Станхоуп. По всичко личи, че въпросната личност е прекарала известно време в българската столица, като е имала достъп до българската политическа класа. Без съмнение, писмото е интригуващ свидетел на своята епоха - поглед към българското общество само месец преди да избухне съдбоносната Балканска война. При превода срещнахме затруднения при разчитането на отделни думи (отбелязани с въпросителна), както и на първото име в подписа на автора.

Гранд хотел „България“
София, 25 септ. 1912 г.
 

Моя скъпа лейди Анна,

Вероятно те откривам при завръщането ти от пътуване в чужбина, което, вярвам, ти се е отразило изключително добре и се прибираш у дома освежена и здрава.

Тъкмо приключих едно много интересно пътуване през (…?) балкански столици, тоест Константинопол, Атина, Белград и София. Всички са изключително превъзбудени поради продължителното и очевидно непоправимото лошо управление на турчина в неговите европейски територии. Без съмнение, съществува обща нагласа сред силите да се постави под опека балканският дял на Турция, за да се установят ред и законност – положение, което турчинът явно не е способен сам да създаде.  

Българите са много интересен народ, а страната, притежаваща добро управление и трезво (…?) трудолюбиво и разумно население, е в състояние на пълен просперитет. Въпреки това има прекалено много безотговорни буйни глави, които продължават шумно да настояват за война и така създават големи неприятности на мъдрия и далновиден цар и на правителството, съставено от група сериозни мъже, които подкрепят мира и желаят излишната енергия на народа да бъде вложена във вътрешното развитие на страната. Всички вярваме, че войната, която беше надвиснала преди месец, е избегната. А това е хубаво, много хубаво!

София е красив малък град, изпълнен с чудесни сгради и широки добре павирани улици, като навсякъде се строят хубави и модерни здания. Тъкмо привършва градежът на нова катедрала с удивителни златни кубета и куполи по руски образец. Почти е завършена една голяма, огромна обществена баня, която струва 160 000 лири и ще бъде сред най-красивите такива постройки в Европа. В действителност до няколко години София обещава да се превърне в град за пример. 

Уча българския език без особени трудности, тъй като поназнайвам руски, който е близък до него.

Днес беше пазарен ден и селяните прииждаха на големи групи от близките околности. Те са изключително живописни, тъй като всички са облечени с традиционните си носии. Всяко село има своя отличителен костюм. Изпращам ти няколко картички.

Британският пълномощен министър сър Хенри Бакс Айрънсайд, който преди много време посещаваше Хомбург (?), не е тук. Неговото място заема Колвил Баркли – много симпатичен човек, който има неповторимо красива жена с много момичешко излъчване.

В Белград срещнах сър Ралф Паджет, пълномощен министър, който се ожени за своята първа братовчедка - дъщерята на известната американка госпожа Стивънс, омъжена за сър Артър Паджет. Лейди А. Паджет претърпя ужасна злополука преди няколко години, когато падна в (?) на асансьора в дома си на площад Белгрейв. Тя, ако си спомняш, организираше онези изключителни живи картини по време на Бурската война, в които участваха най-красивите и изтънчени жени от висшето общество. 

Тъй като тук пътищата са отлични, вървя по цели десет мили всеки ден и в резултат на това съм в добро здраве. През последните пет дни обаче ни сполетя дъжд. 

Не си прави труда да ми пишеш, скъпа лейди Анна, защото вероятно си много заета. Просто ми се иска от време навреме да ти изпращам по няколко думи, за да поддържаме връзка.

С най-мили поздрави

Твой/я винаги любящ(а),

(?) Станхоуп


Тагове: София, 1912 г.
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg