EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Селското стопанство е с най-много фалити

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Селското стопанство е с най-много фалити

mail16:20 | 13.10.2009прегледи 1455 коментарикоментари 0


Най-много компании от сектор селското и горското стопанство у нас са обявили несъстоятелност за първите девет месеца на 2009 г. Традиционно този сектор е най-рисков в България и фалитите в отрасъла за нараснали с 170% на годишна база. Това показват данни на Кофас България, част от международната компания Coface.  Строителството е на второ място с дял от 9.2% и годишен ръст на фалитите от 144% към септември 2009г.
При търговията на дребно с разнообразни стоки делът на фалитите е 6.7%. В следствие на силното влияние на кризата в сектора на транспортните услуги броят на фалиралите компании се е увеличил драстично с 650% спрямо първите девет месеца на 2008 г. В челото на най-неустойчивите сектори за периода попада и изцяло нов сектор – сферата на услугите, свързани с административна и консултантска дейност, с дял от 6%.
До миналия месец у нас 239 компании са обявили несъстоятелност, като през 2008 г.те са 99. Броят на българските компании в открита процедура по несъстоятелност за първите девет месеца на 2009 г. се е увеличил с 141%, информират от Кофас.
„Рязкото покачване на несъстоятелностите като абсолютен брой е очаквано и е резултат от влиянието на световната криза, чиято сила все повече се усеща от родния бизнес. Реалният негативен сигнал обаче не е толкова увеличеният брой фалити, колкото навлизането през 2009 г. на нови сектори с компании в несъстоятелност. Сред тях са минната индустрия, търговията на едро с машини и оборудване, услугите, свързани с медии, реклама и издателска дейност, услугите в сферата на туризма и развлекателния бизнес и др.”, коментира Камелия Попова, управител на Кофас България.
В географски план неблагоприятната икономическа обстановка също е осезаема и до края на септември 2009 г. вече има регистрирани несъстоятелности във всички 28 административни региони на България. За разлика от предишни години на „картата на несъстоятелностите” се появяват и Видин, Благоевград и Ловеч. Начело, с близо 40% и 94 компании в несъстоятелност, продължава да е София град. Далеч по-малък е делът от общия брой несъстоятелности на компании, базирани в Пловдив и Русе - съответно 7.5% и 5.9%. С равни дялове от 4.6% на четвърта позиция са Варна и Монтана.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg