EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

САЩ напредва в регулацията на финансовите кризи

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ напредва в регулацията на финансовите кризи

mail12:01 | 22.07.2010прегледи 802 коментарикоментари 0


Председателят на Управителния съвет на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ Бен Бърнанке приветства приемането на най-дълбоката реформа на финансовата система в страната от Голямата депресия през 30-те години на 20-и век, предаде ДПА.
"Този закон представлява значителен напредък към намаляване на вероятността от финансови кризи в бъдеще и укрепване на капацитета на финансовите регулатори да отговарят на рисковете, които е възможно да се появят", каза Бърнанке пред комисията на Сената за банките. Той отчете, че реформата насърчава стабилността на финансовата система като цяло и сигурността и здравината на отделните институции.
Бърнанке обърна внимание, че УФР вече е започнало да работи за засилване на анализирането и контрола върху финансовата система и важните за системата финансови фирми, в унисон с новия закон, който бе подписан преди броени часове от президента Барак Обама. "Много работа остава да бъде свършена", предупреди в същото време той.
Що се отнася до състоянието на американската икономика, Бърнанке обобщи, че тя продължава да регистрира умерен растеж, благодарение на стимулиращата валутна и фискална политика, но пазарът на труда и на недвижимо имущество будят безпокойство.
Очаква се реалният брутен вътрешен продукт (БВП) да нарасне тази година с 3 до 3,5 процента, и с между 3,5 и 4,5 години през 2011 и 2012 г., прогнозира Бърнанке. Той отбеляза по време на изслушването, на което даде полугодишна оценка за състоянието на американската икономика, че бавното възстановяване на пазара на труда на свой ред води до слаб жилищен пазар.
Председателят на управителния съвет на УФР коментира, че валутната политика на Китай на практика субсидира износа, предаде Reuters. Агенцията отбелязва, че тази констатация е дала нови аргументи на критиците на Пекин в Конгреса.
Попитан с колко е подценен юанът, Бърнанке отговори, че процентът варира според различни автори от 10 до 30.
Водещите борсови индекси в САЩ се понижиха рязко, след като изявлението на централния банкер на страната потвърди опасенията на инвеститорите, че американската икономика е отслабнала, предаде Асошиейтед прес. Промишленият индекс Дау Джоунс загуби 1,1 процента от стойността си, по-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс 500 - 1,3 процента, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак - 1,6 процента.
На валутните пазари, щатският долар и японската йена поскъпнаха, тъй като несигурната конюнктура засили търсенето на сигурни активи.
Петролът поевтиня с над 1 процент вследствие на изразените от Бен Бърнанке безпокойства и на неочакваното увеличаване на запасите от суров петрол в САЩ, съобщи Reuters. Цената на американския лек суров петрол с доставка през септември се
понижи с 1,02 долара, или 1,31 процента, до 76,56 долара за барел. 



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg