EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Руски и ирански компании възстановяват Сирия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Руски и ирански компании възстановяват Сирия

mail17:31 | 24.10.2017прегледи 11377 коментарикоментари 0


Най-лошата част от насилието в шестгодишната гражданска война в Сирия отминава, след като правителствените сили, водени от президента Башар Асад възстановиха контрол над големи части от контролираните от бунтовниците територии и след като "Ислямска държава" бе изтласкана от най-важните си твърдини, коментира списание Foreign Policy.

Но там, където милиони сирийски цивилни виждат разруха и където стотици хиляди загинаха през последните шест години, компании вътре и извън Сирия виждат доларови символи. Почти всеки разрушен мост, път, сграда и електроцентрала ще бъдат шанс за потенциални примамливи договори с правителството за строеж, каквито скоро режимът ще започне да раздава.

През август компании от повече от 20 държави участвуваха в Международния панаир в Дамаск. Първото подобно изложение от началото на войната през 2011 г. по същество обяви, че страната е отново отворена за бизнес. Не изцяло - компаниите от страните, които се бореха срещу режима на Асад, не са поканени.

Договорите са възстановяване ще се предадат най-вече на компании, свързани с Русия и Иран, които подкрепиха Асад, въпреки че и Китай и Бразилия също искат да участват. Повечето западни компании не са поканени, не че и сами щяха да отидат: по време на общото събрание на ООН през септември, съпротивата на 14 държави най-вече от Запада и от Персийския залив срещу режима на посочи, че няма да участват във възстановяването на Сирия докато "политическият процес" за свалянето на Асад от власт не започне. Съветникът на САЩ за националната сигурност Х.Р. МакМастър потвърди тази позиция по време на събитие във Вашингтон на 19 октомври 2017 т., казвайки, че "трябва да направим, че дори и долар да не отиде в повторното изграждане на каквото и да е, което е под контрола на този брутален режим".

Още през април 2016 г. след като се намеси в Сирийската война, Русия вече подписа договори на сума от един милиард долара за изграждане на инфраструктура. През ноември 2016 г. Дамаск обеща да даде на Москва приоритет при предоставянето на договори. Две свързани с Кремъл енергийни компании вече са започнали да водят бизнес с петрол, газ и минно дело в районите, изчистени от "Ислямска държава". Двете страни дори обмислят възможността да създадат обща банка, за да изгладят пътя на транзакциите.

Но Дамаск също така се обръща и към друг свой дългогодишен съюзник за помощ. По-рано тази година ирански компании, свързани с Корпуса на стражите на ислямската революция на Иран, подписаха договори за възстановяването на телефонните мрежи и мините, а миналия месец ирански компании подписаха серия от предварителни договори за изграждането на нови електроцентрали в сирийските градове като Хомс и Алепо. Ирански лица, свързани с петролната индустрия заявиха, че страната ще изгради петролна рафинерия в Сирия.

И други компании искат да участват в дейността. На 19 октомври бразилският външен министър Алоисио Нунес заяви, че Бразилия възнамерява да възстанови дипломатически отношения със Сирия и да открие отново своето закрито през 2012 г. посолство, за да даде на компаниите от страната си шанс за участват във възстановяването. Дори и някои малки западни компании участваха на международния панаир от миналия месец с надеждата да получат шанс в това, което международните организации смятат, че ще бъде възстановяване на сумата от най-малко 300 млрд. долара.

Възстановяването няма да е от полза за всички сирийци. Елитите, които са се противопоставили на режима избягаха, оставяйки сподвижниците на Асад да изграждат свои строителни компании, ще получат колкото се може договори. И не всяка част на разкъсаната от война държава ще се радва на щедростта на Дамаск: режимът ще накаже регионите, които въстанаха, отказвайки им фондове за възстановяване.

"Сирийският режим няма интерес да възстанови цяла Сирия, а само верните му региони", смята Лина Хатиб, директора на програмата за Близкия изток и Северна Африка на тинк танка "Чатъм Хаус", занимаващ се с международни отношения.

Има притеснения, че треската за възстановяването на лоялисткото ядро на следвоенна Сирия единствено ще циментира тези разделения и злоупотреби, които бяха демонстрирани по време на шестгодишния конфликт. Някои организации, занимаващи се с международна помощ, включително "Оксфам", "Спасете децата" и "КЕЪР Интернешънъл" излязоха с общо заявление тази пролет, предупреждавайки, че "помагането на възстановяването може да донесе повече вреда, отколкото добро", ако се извърши в рамките на сирийското правителство, което не уважава човешките права.

Превод агенция Фокус

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg