АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За 2025 г. се очаква увеличение на БВП с 1,2 на сто, спрямо прогнозата от 0,9 на сто през юни. От централната банка посочват, че ръстът ще бъде подкрепен от увеличени домакински доходи, както и от разходи за отбрана и инфраструктурни проекти. Общата инфлация се очаква да достигне 2,1 на сто през 2025 г. спрямо предишната прогноза от 2,0 на сто


Обществото иска завършването на стратегическите инфраструктурни обекти у нас – това показва национално представително изследване на „Сова Харис“, проведено в края на август по поръчка на в. „Труд“. Данните ясно показват, че болшинството българи очакват държавата да прояви решителност в реализацията на ключови проекти, които да осигурят по-сигурен и по-качествен живот.


Влизането в еврозоната ще даде тласък на конкурентоспособността и ще отвори достъп до по-изгодно финансиране. Българският бизнес ще спести значителни разходи за валутна конверсия, ще намали риска при международни сделки, ще има достъп до по-евтино финансиране и ще оперира в по-прозрачна и предвидима икономическа среда.


Те са от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. Подадени са общо 14 проекта, като се очаква в следващите месеци поетапно да бъдат одобрени. Договорено е вече финансиране за първия от подадените проекти – реконструкция на водопровода на ул. "Добруджа" в село Роза.


На 23 август американският президент Доналд Тръмп обяви мащабно разследване на мебелите, внасяни в САЩ. Според изявлението му "в рамките на 50 дни разследването ще бъде приключено и мебелите, внасяни от други страни в САЩ, ще бъдат обложени с нова митническа тарифа, която предстои да бъде определена. Това би върнало мебелния бизнес обратно в САЩ".


Инициативата е предназначена да ускори тестването и одобряването на ядрени проекти от следващо поколение извън националните лаборатории, като по този начин се проправи по-бърз път към търговско внедряване.


Над 87 на сто от търговците на дребно в България предвиждат продажните цени да запазят равнището си през следващите три месеца, сочат данни от наблюдение на НСИ през август.


Министърът на транспорта на САЩ Шон Дъфи обяви, че ведомството отменя или прекратява финансиране, отпуснато по време на управлението на предишния президент Джо Байдън, когато вятърната енергия имаше централно място в американската климатична и енергийна политика.


Бизнес настроенията сред предприемачите в сферите на промишлеността и услугите са по-оптимистични, а леко подобрение се наблюдава и в сектора на строителството.


Индексът на бизнес климата в Германия на "Ифо" се повишава до 89 пункта през август спрямо 88,6 пункта през юли.