EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Русия може да намали производството на петрол

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Русия може да намали производството на петрол

mail18:45 | 29.12.2022прегледи 666 коментарикоментари 0


Руската страна ще очаква окончателните параметри на ембаргото на ЕС, но така и не разбира с какво Европа ще може да замести руските нефтопродукти. Това заяви  в интервю за ТАСС руският вицепремиер Александър Новак. "Европа беше за нас основен пазар на нефтопродукти. Ще видим какви решения ще вземат те в крайна сметка. За нас сега е непонятно с какво те ще заместят нашето гориво", каза Новак.

Той допусна, че редица страни от ЕС може да поискат да бъдат направени изключения за тях в рамките на ембаргото на доставката на нефтопродукти от Русия.

"Възможно е те да въведат изключения, както беше с нефта, когато под ограничението не попаднаха тръбопроводните доставки, преработващите предприятия в България, Чехия, Словакия. Даже Германия и Полша, които обявиха, че ще се откажат от руски нефт, подадоха заявление за изпомпване за 2023 г.", каза Новак.

Решението за ембаргото върху доставката на руски нефт в страни от ЕС започна да действа на 5 декември, но засега то не засяга доставките по нетфопровода "Дружба" към Унгария, Чехия и Словакия. От 5 февруари догодина ще започне да действа ограничение върху доставката на нефтопродукти от Русия към европейските страни.

Руският министър на финансите Антон Силуанов не изключва възможността Русия да ограничи производството на петрол, но по принцип няма да доставя петрол на цени, определени от Запада, съобщи ТАСС.

"Какво казва Руската федерация? Няма да доставяме петрол по договори, в които са посочени ценови ограничения, предлагани от западните държави. Това е изключено. Именно за това президентът на Руската федерация заяви, че Русия няма да доставя петрол по споразумения, в които се посочват тавани", каза Силуанов пред телевизия "Ашарк“.

"Как ще се отрази това на икономиката, на бюджета на страната, на обема на производството? Да, може би ще се наложи да ограничим обема на производството. Но сега виждаме, че нашите компании, нашите производители на петрол пренасочват своите доставки от запад на изток, на юг, към други страни. Търсим нови потребители на петрол и тъй като според прогнозите на агенциите търсенето на петрол ще расте, тази ситуация до голяма степен ще зависи от динамиката на световната икономика. Следователно търсенето на петрол ще се увеличи. Ще търсим други пазари, друга логистика. Възможно е да е по-скъпо", добави министърът.

Силуанов също така изрази надежда, че Русия и западните страни в крайна сметка ще седнат на масата на преговорите за взаимно размразяване на активи и пасиви.

"Този процес вероятно ще е дълъг. Западните страни замразиха някои от нашите активи, а Руската федерация също замрази някои от задълженията си към Запада, така че това е двупосочен път. Затова се надяваме, че в крайна сметка разумът ще надделее и ще можем да седнем на масата и да обсъдим размразяване и от двете страни. Имаме какво да предложим на западните страни, така че всичко ще зависи от тяхното желание за диалог", каза министърът.

По-рано Силуанов изчисли, че Западът е замразил около 300 млрд. долара от валутните резерви на Русия. Като ответна мярка руските власти блокираха редица активи на чуждестранни инвеститори, намиращи се в Русия.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1038