EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Розоберът започна

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Розоберът започна

mail12:20 | 28.05.2011прегледи 1179 коментарикоментари 0


Розоберът стартира в цялата Розова долина при изкупна цена от 1.50 лв. за килограм цвят, посочва в. „Марица”. Това е с 30 ст. повече от миналата година, когато суровината се изкупуваше за 1.20 лв. и бе най-ниската от около десетина година насам. Розопроизводителите от Подбалкана ще плащат на берачите по 50 ст. за килограм. Говори се, че между тях има уговорка да не се отклоняват от тази сума. Едва ли обаче тази уговорка ще остане в сила през цялата кампания, още от сега някои от розопроизводителите се опитват да привлекат работници като започват да дават бонуси, коментира изданието. В Розино и Христо Даново вече са идвали посредници, които да пазарят работници за масивите на юг в Стремската долина с уговорката, че ще дават за килограм розов цвят толкова пари, колкото струва един хляб плюс закуска – баничка или сандвич. Дребни розопроизводители също наддават и стигат до 55 ст. за килограм.
50 ст. за килограм розов цвят при изкупна цена на суровината от 1.50 лв. ни дава възможност да си покрием производствените разходи и да остане минимална печалба, твърди председателката на земеделска кооперация “Добрила” Милена Радева. В момента розовият цвят изцъфтява постепенно и няма проблеми с работната ръка. Ако обаче времето се затопли постоянно и започне масов цъфтеж, тогава е възможно да не достигат работници.
Над 5500 са розовите градини в Карловска и Сопотската общини, в цялата страна те са около 34 хиляди декара. Размерът на площите с малодайна роза обаче трудно могат да бъдат уточнени – през последните десетина години бяха засадени много розови градини, но от известно време част от масивите биват изоставени от стопаните си. От 340 декара край карловското село Каравелово например в добро състояние са едва около 50 дка. Почти напълно изоставени са розите край Песнопой, подобни гледки има в цялата Розова долина. Спадът на изкупната цена на суровината и липсата на работа ръка по прибирането й са основните проблеми. Една от най-важните причини за това е, че над 12 хиляди дребни и средни розопроизводители все още не си получили директните плащания от МЗХ за 2009 и 2010 г. Затова след известно затишие тази година отново става актуална идеята да се създаде Закон за защита на розопроизводителите. Предложението бе подновено от Зара Клисурова, председател на Клоновия съюз на производителите на етерични култури и масла. Тя е внесла официална покана до министър Мирослав Найденов, в която настоява за оздравителна политика за маслодайната роза и етеричните култури. Предлага се още държавата да осигури стабилна изкупна цена на розовия цвят за килограм, като се поиска субсидия от ЕС, която да допълва разликата от парите, които дават местните преработващи фирми до 2.00 лв. за килограм розов цвят. Организацията на Зара Клисурова дори е предложила тази субсидия да се получава на четири транша през годината, които да съвпадат с практиките по обработването на розовите градини. Държавата би трябвало да поеме и плащането на акциза на горивата на селскостопанските машини, които се използват при обработването на градините.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg