АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То ще се проведе на 9, 10 и 11 май. 16 локации в Стария град ще бъдат сцена за дегустационни срещи с 56 участника, сред които 40 винопроизводителя и 16 производители на храни и продукти. Новите участници тази година са 8 на брой.


През последните 2–3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2% и 7% годишно, а на кашкавал – с между 9% и 19%, при пресните сирена достига 16%–17%.


Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достига средно 128,3 пункта през април, което е с 1 на сто повече от март и 7,6 на сто повече от същия месец миналата година.


240 участници в изложението ще представят бизнеса си върху над 36 500 кв. м нетна изложбена площ. Те ще покажат световните тенденции в земеделските технологии от последната година, премиери на нови модели техника, продукти и услуги за земеделието.


Земеделският министър отдаде положителните резултати на селскостопанския сектор на неуморната работа на фермерите, произвеждащи висококачествени продукти „Произведено в Албания“, които се конкурират на международните пазари.


В сградата на Доходното здание ще бъдат подредени 49 щанда, на които ще се представят туроператори, общини, институции и фирми, предлагащи туристически продукти. Отделно, повече от 140 български производители и занаятчии ще покажат своите изделия в центъра на града.


Ръст на цените се отчита при някои от основните храни като хляб, хлебни изделия и зърнени храни (на годишна база ръст с 10%), кафе, чай и какао (с 17.4%); краве масла с 23.7%, плодове (с 5.8%), мляко и млечни продукти (с 5.1%) Риба и рибни продукти (с 4.1%) и др.


Междувременно вносът регистрира умерен ръст от 0,5 на сто до 119, 7 милиарда евро. Вследствие на това през 2024 г. търговският излишък на ЕС при медицинските и фармацевтични продукти е общо 193,6 милиарда евро, което е рекорден максимум.


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Износът е на стойност 1,217 млрд. евро през миналата година. Спрямо предпандемичната 2019 г. износът е нараснал със 17 млн. евро (2 на сто), докато стойността на вноса на тези продукти в ЕС се е увеличила с 41 на сто от 117 милиона евро до 166 милиона евро.