АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Комисията за финансов надзор е подобрила процеса си за надзорен преглед по отношение на проверката на платежоспособността на застрахователните и презастрахователните предприятия и групи.


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


Причините за това са в липсата на постоянен контрол, ниските глоби и слабата правна защита на работниците, стана ясно на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


С Държавен вестник бр. 26 от 27 март 2025 г. е изменена разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от Закона за ДДС като прагът за задължителна регистрация се намалява от 1 април от 166 000 лв. на 100 000 лв.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


Според финансовото ведомство към март 2024 г. около 2001 физически и юридически лица са били засегнати от санкционния режим. Данните на министерството на финансите са извлeчени от най-новия годишен преглед на Службата за прилагане на финансови санкции (OFSI).


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Към заявлението са приложени документи, които ще бъдат предмет на преглед и оценка за съответствие с изискванията на Закона за безопасно използване на ядрената енергия и наредбите по неговото прилагане.