EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Органични торове ще се продават по-лесно в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Органични торове ще се продават по-лесно в ЕС

mail18:15 | 18.07.2017прегледи 9380 коментарикоментари 0


Иновативните торове, произведени от органични или рециклирани материали, ще имат по-лесен достъп до единния пазар на ЕС, съгласно проектозакон, който бе гласуван в Европейския парламент.

Действащото в момента законодателство на ЕС за торовете обхваща предимно конвенционални торове, които обикновено се добиват от мини или се произвеждат чрез химически вещества, с висока консумация на енергия и производство на CO2. Различните национални правила затрудняват производителите на органични торове да ги продават и използват на единния пазар на ЕС. Почти половината от торовете на пазара на ЕС не са обхванати от съществуващия регламент.

Правилата, които бяха одобрени от европарламентарната комисия по вътрешния пазар предвиждат да се насърчава използването на рециклирани материали в производство на торове, като по този начин се подпомага развитието на циркулярната икономика, като същевременно се намалява зависимостта от вносни хранителни вещества. Предвижда се също да се облекчи достъпа до пазара на иновативни органични торове, което ще даде на земеделските производители и потребителите по-широк избор и ще насърчи екологичните иновации. Ще се установят критерии за качество, безопасност и опазване на околната среда в ЕС за торове, маркирани със „СЕ“ (т.е. тези, които могат да бъдат търгувани на целия единен пазар на ЕС). Предвиждат се по-ясни изисквания за етикетиране, за да се информират по-добре земеделските стопани и потребителите. Ще се запазят възможността производителите, които нямат желание да продават своите продукти на целия пазар на ЕС, да се съобразяват с националните правила, а държавите-членки биха останали свободни да разрешат на националните си пазари да не отговарят на тези изисквания в ЕС.

Лимити за кадмий

Европарламентарната комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, която разгледа разпоредбите относно нивата на замърсители, договори ограниченията за съдържанието на кадмий в фосфатните торове, маркирани със знака „СЕ“. Те ще бъдат намалени от 60 мг/кг до 40 мг/кг след три години и до 20 мг/кг след 9 години, вместо след 12, както е предложено от Европейската комисия.

42 месеца след датата на прилагане на регламента Европейската комисия ще направи оценка на прилагането на ограниченията за нивата на замърсители, както и развитието на технологиите за декадимизация. Освен това тя ще трябва да оцени влиянието на новите правила върху пазара на продуктите за наторяване върху търговията със суровини, включително наличието на фосфатна скала.

„Основната цел на моя доклад е да стимулира производството на торове в ЕС от домашни органични или вторични суровини в съответствие с модела на циркулярната икономика, чрез превръщането на отпадъците в хранителни вещества за културите. Регулаторната техника, използвана в моето предложение, оставя на икономическите оператори максимална гъвкавост, за да пуснат нови продукти на вътрешния пазар, без да се компрометира безопасността и качеството“, заяви Илдико Гел-Пелч, докладчик на комисията по вътрешния пазар и унгарски евродепутат.

Малко факти

Понастоящем само 5% от отпадъчния органичен материал се рециклира и се използва като торове, но рециклираните биологични отпадъци могат да запълнят до 30% от пазара на минерални торове в ЕС. Годишно в Общността се внасят над 6 милиона тона фосфатна скала, но според данни на Комисията може да се използват до 2 милиона тона фосфор от утайки от отпадъчни води, биоразградими отпадъци, месо и костно брашно или оборски тор.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg