EUR 1.9558
USD 1.6744
CHF 2.1128
GBP 2.2494
CNY 2.3509
you tube
mobile version

Виена:Как от стари къщи се строят нови

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Виена:Как от стари къщи се строят нови

mail12:11 | 19.09.2025прегледи 1021 коментарикоментари 0


 Виенският технически университет работи по проект за бъдещето на строителство в ерата на климатичната криза. Разработката "Кръгова дървесина" (Circular Timber) предвижда устойчиво използване на дървен материал и дървено-хибридни конструкции.

Какво се случва с една сграда, когато достигне края на експлоатационния си живот? Тя може да бъде демонтирана. Отделните компоненти могат да бъдат рециклирани, т.е. използвани като източник на суровини от отпадъци. Рециклирането помага за опазването на природните ресурси на Земята. Най-ефективният подход обаче би бил просто да се демонтира старата сграда и да се построи нова от съществуващите компоненти – без загуба на качество. Това изисква подходящо далновидно планиране още преди началото на строителството.

Проектът Circular Timber на Виенския технически университет е посветен именно на този подход. Фокусът е върху нови стратегии за повторно използване на строителни материали. Същевременно се проучва как малките и средните предприятия могат да приложат тези изисквания по възможно най-практичен начин. Целта е австрийската строителна промишленост с дървен материал да бъде подготвена за бъдещето в съответствие с Европейския зелен пакт – с ползи за климата, икономиката и сигурността на планирането.

Екипът на проекта обединява експерти по архитектурни изследвания и строително инженерство. В началната фаза са проучени специфичните предизвикателства, пред които са изправени местните компании, от какво се нуждаят и къде са необходими допълнителни проучвания.

Да се гледа на една стара и неизползваема сграда само като на източник на резервни части е твърде опростено. "Разбира се, старите дървени греди могат да бъдат нарязани по нови размери и да се използват повторно, но това създава отпадъци. Много по-устойчиво би било да се работи като с кубчета Лего: с компоненти, които могат да се използват повторно без загуба на качество", обяснява Мариус Валенте от Института по архитектура съм университета.

"В строителство с дървен материал това означава да се използват техники за свързване, което може да бъде премахнато без повреда", обяснява строителният инженер Александър Гергер, който също участва в проекта. "В момента анализираме кои методи са най-подходящи за това. И виждаме, че днес това вече е технически възможно."

Необходимостта от кръгова икономика в строителството е голяма. "Особено в Австрия има голям потенциал за увеличаване на използването на дървесина в строителството и интересът нараства", казва Валенте. В същото време е ясно, че дори страна, богата на гори като Австрия, не може сама да задоволи огромното търсене на суровини в строителната индустрия. Това прави отговорното използване на наличната дървесина и нейното повторно използване още по-важно.

Не е случайно, че дърветата и растенията като цяло се определят като "белите дробове" на планетата. Те абсорбират въглеродния диоксид и отделят обилно количество чист кислород, който е жизненоважен за всеки жив организъм. И това въглеродно натрупване след това се съхранява в строителните компоненти в дългосрочен план, разясняват учените. Чрез повторното използване на тези компоненти след жизнения цикъл на отделните сгради, самият застроен град може да се превърне във въглероден резервоар.  

Източник:Община Виена I Международни офиси – София

Снимка:Експеримент, тестващ как да се изградят дървени конструкции, така че да могат да бъдат разглобявани и използвани повторно © TU Wien

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Пенсионни реформи в Източна Азия

07:35 | 07-04-25 | 3139