EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Обърканото понятие „Източна Европа”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Обърканото понятие „Източна Европа”

mail09:50 | 08.01.2010прегледи 1069 коментарикоментари 0


От географска гледна точка понятието "Източна Европа" звучи странно, след като включва Чехия, която се намира в средата на континента, но също така Гърция и Кипър (по общо мнение "Западна" Европа, но в отдалечените югоизточни части на континент). И от историческа гледна точка понятието няма голям смисъл: то обединява страни като Украйна, които са били под ботуша на съветската империя десетилетия и страни като Албания, които го усетиха, но много по-слабо. Някои от тези страни имаха сковани планирани икономики, други - своя версия на "комунизъм на гулаша" (Унгария) или пък "самоуправляващ се социализъм" (Югославия), пише в най-новия си брой британското списание Economist.

Ненадежден още през 1989 година, етикетът се обезсмисли напълно, тъй като богатствата на тези страни винаги са били различни след падането на комунизма. Близо 30-те страни, които  преди носеха етикета "комунистическа", сега имат повече различия, отколкото сходства, допълва в британският седмичник.
Икономическият спад показа колко заблуждаващо е това понятие. Страховете от "заразяване" от банковата криза в Латвия повишиха лихвите за риска в иначе стабилни икономики като Полша и Чехия -  пълна безсмислица, основаваща се на възприятията на някои аутсайдери за страховете на други аутсайдери.
Всъщност най-големите финансови сътресения на континента са в Исландия, а прогнозираният най-голям бюджетен дефицит в ЕС идната година няма да бъде в някои затруднени икономически държави от бившия комунистически "изток", а във Великобритания и Гърция.
Новото правителство в Атина е изправено пред бюджетен дефицит от 12,7 процента, който може да достигне и 14,5 на сто. Високопоставени представители на Европейската комисия ще обсъждат проблема в Гърция тази седмица, пише още Economist..
Нито една от десетте "източни" държави, които се присъединиха към ЕС, няма подобни проблеми. Словения и Чехия например са изпреварили по стандарт на живот  Португалия, която е най-бедната страна в "западния" лагер. Нито една от източноевропейските страни не бе толкова силно засегната от икономическата криза.

Някои държави от Източна Европа в момента имат по-добри кредитни рейтинги в сравнение със старите страни членки на ЕС и могат да получават по-евтини кредити.
Списанието разделя Източна Европа на три категории държави.
Първата включва петте автократични държави, чиито имена завършват с наставката "-стан" (Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан). Перспективите на тези страни за присъединяване към ЕС са по-слаби.
Втората категория е на потенциалните страни членки на ЕС, в която са посочени Хърватия, Македония, Турция, Грузия, Украйна, Молдова, Армения и Азербайджан.

В третата, която е най-сложна, са 10-те държави, присъединили се към ЕС при най-голямото през 2004 година и при последното от 2007 година разширяване.
 В тази трета категория са поставени Румъния и  България, които в Брюксел "станаха синонимни съответно на корупцията и организираната престъпност", отбелязва британският седмичник.
Осем от тези държавния (Румъния и България са изключение) се присъединиха към Шенгенската зона за пътувания без паспорт, допълва изданието.
Новите и бъдещи членки на ЕС изпитват жажда за капитал и всички се нуждаят от много чуждестранни пари (от куфарите на ЕС, от капиталовите пазари и международни банки), за да модернизират икономиките си, така че и те да покрият  стандартите на останалите, посочва в заключение изданието.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg