АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тази година Festo в България разширява създадения през 2019 г. Технически инженерен център. В него към момента работят над 170 високоекспертни инженерни кадри, които носят продуктова отговорност за ключови изделия, произвеждани с марката Festo.


Проектът „Мултимодална логистична платформа София – Запад (железопътен-пътен терминал Волуяк)“ се финансира по Механизма за свързване на Европа 2021 – 2027 г. Бенефициент на проекта е „Трансекспрес“ ЕООД.


Новите правила ще вземат предвид нарастващото присъствие на електрически превозни средства и ще се адаптират към нововъзникващите технологии. Те ще въведат засилени инспекции, включително периодични технически проверки за електрически превозни средства и усъвършенствани системи за подпомагане на водача, годишни инспекции за по-стари автомобили и микробуси и усъвършенствани методи за изпитване на емисиите за откриване на превозни средства...


Най-мащабният проект в пристанищната инфраструктура превръща порт Бургас в ключова точка между Централна Европа към Средна Азия, Близкия Изток и Средиземноморието.


СОФ Кънект, операторът на летище „Васил Левски“ – София, подписа договор с TAV Operation Services (TAV OS) за изграждането и управлението на два нови бизнес салона на Терминал 1 и Терминал 2 на столичното летище. TAV OS, дъщерно дружество на TAV Airports и част от групата ADP, ще управлява бизнес салоните до 2038 г.


Това са първите пътнически влакове на Alstom в България и първите нови електрически междурегионални влакове в страната за последните 20 години. Стойността на междурегионалните влакове Coradia Stream, които ще бъдат произведени от Alstom, е 452 милиона евро Договорът включва и услуги по поддръжка за срок от 15 години на стойност 268 млн. евро, за които Alstom ще си партнира на местно ниво с РВП Инвест.


Данните сочат, че при сериозно влошаване на икономическата ситуация глобалният дълг може да достигне 117 на сто от БВП през 2027 година.


Темпът на икономическия растеж на страната се очаква да се забави от 4,3% през миналата година до поне 2,5% тази година, което Путин определи като "меко приземяване", като заяви, че това е част от плана за борба с инфлацията, която все още е над 10%.


В края на март депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са 90,836 млрд. лв. (42,5% от БВП), което е увеличение с 11,4 % спрямо същия месец на 2024 г. За този период депозитите на нефинансовите предприятия са 46,799 млрд. лв. (21,9% от БВП) като на годишна база те се увеличават с 8 %.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.