EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Най-търсените специалисти с чужди езици

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Най-търсените специалисти с чужди езици

mail09:03 | 02.03.2023прегледи 758 коментарикоментари 0


Професионалисти, владеещи английски и немски език, са най-търсени от българските работодатели. Това сочи анализ на публикуваните обяви за работа с чужди езици на територията на България. Анализът на търсенето на кадри, които владеят чужди езици, е иницииран от Career Show във връзка с предстоящото събитие за работа с чужди езици Career Show Languages 2023. Взети са предвид всички публикувани обяви към 20 февруари 2023 г., изискването за които е високо ниво на владеене на поне един чужд език. 

При анализа на търсените професионалисти са взети предвид няколко аспекта: най-търсени чужди езици; сектори, в които търсенето на кадри е най-засилено; локация и възможност за работа от вкъщи; заплащане. Ето какви са резултатите: 

Английски и немски език са най-търсените от работодателите. 

Не е изненада, че над 90% от публикуваните обяви изискват високо ниво на владеене на английски език. Като универсален език за комуникация между различните нации и предвид икономическата глобализация, логично, работодателите държат служителите им да могат да комуникират ефективно с колеги и клиенти от други страни.

На второ място по търсене се нарежда немският език. Специалистите с немски език имат значително повече възможности, от които да избират, в сравнение с хората, които владеят друг език. Почти половината обяви с чужд език, различен от английски - 46.46% - са за специалисти, владеещи немски език. Останалата половина се разпределя между 24 други езика. След немския език с най-високо търсене има за специалисти с френски (13.95%) и руски език (13.03%). Най-слабо е търсенето на хора, които говорят Словашки, Сръбски и Хинди. 

Центрове за обслужване на клиенти е сферата, в която се търсят най-много служители, владеещи чужди езици.

Отново близо 50% от публикуваните обяви с чужди езици са за позиции в сектора на аутсорс и центрове за обслужване на клиенти. Почти за всички езици преобладават обявите в този сектор. Изключение правят арабският и руският език. Обявите с арабски език са преимуществено в сферата на продажбите, а тези с руски - в сферите туризъм, хотелиерство и ресторантьорство.

След сектор “Обслужване на клиенти” по най-високо търсене на кадри се нареждат секторите “Търговия и продажби”, “Счетоводство, одит, финанси” и “Телекомуникации”. Тези 4 сектора съставят близо 90% от всички публикувани обяви с чужд език, различен от английски.

Все по-малко компании предлагат дистанционна работа. София остава градът, в който се търсят най-много служители. 

Осезаемо намаляват обявите за работа с опция за хоум офис (хибриден модел на работа) или изцяло дистанционните позиции. Едва 9% от публикуваните обяви са за изцяло дистанционни позиции и около 35% са тези с възможност за работа от вкъщи. Тази тенденция вероятно е индикация за настъпващия край на епохата на домашните офиси.

Що се отнася до градовете, в които се търсят най-много служители, традиционно това е столицата - 56% от възможностите за работа са обявени за град София. На второ и трето място се нареждат Варна и Пловдив, следвани от Бургас и Русе. Над 83% от обявите за работа с чужди езици са концентрирани в гореспоменатите 5 града.

Специалистите с немски език са най-търсени, но не и най-добре платени.

Анализ на обявите за работа с обявена заплата показва, че заплатите за позициите с чужди езици се запазват относително по-високи в столицата. Докато 73.36% от обявените заплати в София са в диапазона над 2200 лв., за останалите градове брутни заплати над 2200 лв. наблюдаваме в едва 22% от обявите. 

Въпреки че търсенето на специалисти с немски език е най-голямо, това не е реципрочно на предлаганото възнаграждение. Най-високи са обявените заплати за позиции, които изискват владеене на скандинавски език. Между 89% и 100% от позициите с обявена заплата предлагат брутно възнаграждение над 2200 лв. за специалисти с датски, норвежки, шведски или фински език. Най-ниско е обявеното възнаграждение за позиции с руски и румънски език - едва 15% от обявените заплати са над 2200 лв.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg