АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-популярният лидер е... жена



Когато става дума за световни лидери, двама изпъкват с чувствително по-висока разпознаваемост в сравнение с другите. Президентът Обама е значително по-адмириран по света, от когото и да било другиго, докато президентът Путин разделя мненията.
Това показва изследване сред европейски стани, проведено от международната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл“ – водещата глобална асоциация за пазарни изследвания и изследвания на общественото мнение. В България дейността на асоциацията е представена от наиата агенция.
59% от интервюираните в 65 страни по света по света имат положителна гледна точка към президента Барак Обама. 29% мислят обратното. Въпреки скорошната му намеса срещу ИДИЛ, мненията за за президента Путин изглеждат разделени – 33% положителни и 43% отрицателни. В същото време, вглеждането в едни от най-населените страни по света, като Китай, Индия и др., показва, че Владимир Путин остава с нарастваща популярност.
А ето как изглежда класацията за България. Вероятно сработва и българският сантимент към Дилма Русев, и обичайното преклонение на българите пред западноевропейските страни, и това, че в днешни дни Германия често е сочена като пример. Както може да се очаква, у нас отношението към Владимир Путин не е по-лошо от това към Обама.
Закономерно, в Румъния отношението към президента Путин изглежда по-сдържано на фона на отношението към западноевропейските лидери Оланд и Меркел. А Обама и Камерън са по-напред в „класацията“.
Президентът на асоциацията УИН/“Галъп интернешънъл“ Жан-Марк Леже коментира:
„Преди всичко, очертават се двама лидери със значително по-високи нива на запознатост от другите. Докато популярността на президента Обама, беше поставена на изпитание в последните няколко години, то на световната сцена той остава най-популярният лидер. Президентът Путин пък е много одобряван у дома, както и в най-голямат страна в света, но в световен мащаб неговата репутация е по-спорна“
Методика
63 976 души са интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна се интервюират хора в национално представителна извадка. Ползват се методи лице в лица (28 страни), телефон (15 страни) и онлайн (22 страни). Теренът в различните страни е в периода септември – декември 2015 г. Размер на грешката: +3 – 5% при 95% доверителен интервал.
Tweet |
|
Изпитвам силни съмнения, че запитаните българи знаят нещо за ръководителите от Индия, Китай, Саудитска Арабия и Иран. Отговорите по-скоро се основават на натрапени чрез медиите "обществени нагласи".