АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Къде да налива държавата пари?



„Не само чуждестранните инвестиции са важни, защото вече голяма част от българските инвестиции са значими.”, казва икономистъ т проф. Дуранкев в интервю за агенция „Фокус”. Той отбелязава, че чрез т.нар. Програма за развитие на определени региони, 500 млн. лв. ще се влеят в тези региони като инвестиция, а не чисти разходи. Там, където частният бизнес, чуждите инвеститори, са импотентни да инвестират, там насреща винаги трябва да застава държавата и местният капитал. В случая нахлуването на държавата с тези 500 млн. лв., може да се тълкува като едно много правилно и добро навременно решение, обобщава икономистът.
На въпрос кой е най-печелившият сектор в България в момента, отговорът е:
„ Най-печеливш сектор, може би, такова понятие не е коректно. Става дума за компании, които са печеливши, и става дума за мениджъри на тези компании, които имат високо възнаграждение. Съвсем очевидно е, че това, което е най-силно развито, е банкерството и застраховането. Там заплатите са тези, които подсказват, че неравенството в България вече е достигнало нива, които са непоносими за обикновения гражданин. Нещо повече, тези окупации и протести, които се случваха през изминалата и тази година, ще бъдат детска игра, на фона на това, което ще се случи през следващите години, ако не бъдат променени тенденциите на нарастващо неравенство, спадане на жизнен стандарт, опростачване на населението и т.н. Твърде много работа очаква следващите правителства не само в отделните европейски страни, но и в центъра на Европейския съюз, за да се решат комплексно тези проблеми.
На кого в икоконимаката държавата може да помогне?
Проф. Боян Дуранкев: „Чувам различни идеи, че трябва да се наливат в частни компании като „Химко”. Който познава „Химко”, ще разбере, че това е морга на стара техника и технология. Това, което правят европейските страни, е да облекчават инфраструктурата и буквално да дадат равенство на възможностите и достъпа, за да има добър бизнес, за да бъдат добре и трудещите се. Това означава да има добра инфраструктура, БДЖ да бъде национална кауза, национална кауза да бъдат образованието и здравеопазването, безплатен достъп за всички граждани на България до евтин транспорт, безплатно образование и здравеопазване за всички. Това са условията, за да вървят нещата добре, и повече да се чуват думите, не само „свобода”, но и думите „равенство”, „братство”, „солидарност” и „справедливост”. Свободата дълго време беше поставена на пиедестал и по тази причина, системата е в цялостна криза. Повече солидарност, повече справедливост и, разбира се, много по-малко неравенство. Все пак неравенство трябва да има, но много по-малко неравенство, но това нещо сплотява хората и прави гражданите на една страна солидарни.”
Tweet |
|