АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кредитланд: Как се формира лихвата при жилищен кредит?



Цветанка Георгиева, Оперативен директор на Кредитланд, Българският кредитен посредник
Основният стремеж на повечето кредитоискатели е да изберат най-изгодния кредит. Главният разход при изплащането на заема е лихвата. Колкото по-ниска е тя, толкова по-изгоден е кредитът, това е ясно за всички. В общия случай обаче жилищните кредити са дългосрочни, и затова всяка промяна в лихвата може да окаже съществено влияние върху месечната вноска. Затова нека да обърнем внимание на няколко фактора, касаещи лихвата – как се формира тя, какви са вариантите при образуването й, как и от какво зависи промяната в нивото й. Познавайки тези особености ще можете да прецените коя банкова оферта е най-удачна на вас и ще може да направите информиран избор по отношение на кредита.
1.БЛП + надбавка. Базисен или банков лихвен процент, според терминологията на съответната банка. Това е референтен лихвен процент за кредитите, който се определя от банката в зависимост нейната методология и възможности за набиране на ресурс.
2.Пазарен индекс ( Юрибор, ОЛП, Софибор и т.н. ) + плаваща надбавка. В този случай единия компонент зависи от пазара, а другия – от банката.
3.Пазарен индекс + фиксирана надбавка – в този вариант промените са само в резултат на пазарното движение на индекса.
4.Лихвата е посочена като стойност в договора, без да е разделена на компоненти. В договора има клауза, според която тя подлежи на промяна. Може да са изброени случаите при които банката може да я променя – например при влошена икономическа ситуация и т.н. А може и да не са описани конкретните случаи.
От същестено значение са таксите за предсрочно погасяване и предоговаряне на кредита (на срок, лихви и такси). Много хора не им обръщат внимание при подписването на договора, но след време те имат значение, ако решите да предоговорите кредита, да го погасявате предсрочно или да го рефинансирате. Освен лихвата има и други фактори, които определят цената на кредита Срока на изплащане влияе значително върху общото платените лихви. Дори в момента да сте принудени да вземете кредита за дълъг срок, при възможност в бъдеще се стремете да погасявате частично предсрочно според възможностите си, като с погасяването намлявате срока на кредита. При значително повишаване на доходите се опитайте предоговорите срока на кредита в посока намаляването му. В първите години на кредита в месечните вноски се изплаща предимно лихва, колкото по-дълъг е срока на кредита, толкова по-бавно посявате от главницата, която може да се окаже само 10-15 % месечната ви вноска. Лихвата е само един от многото компоненти на цената на кредита. Много хора си мислят, че лихвата е най-важна, но не винаги е така.
Нека разгледаме следния пример, който доказва това твърдение – два различни банкови продукта за кредит 40 000 евро за срок от 240 месеца, при еднаква стойност на имота.
1.Първо предложение:
Лихвен процент – 7 %
Годишен процент на разходите – 9,2 %
Общо изплатена сума на банката/главница, лихва, такси, з-ки/ - 85 000 евро.
2. Второ предложение:
Лихвен процент – отново 7%
Годишен процент на разходите – 8,25 %
Общо изплатени – 79 000 евро. Какъв е изводът – двете оферти имат еднакви лихвени проценти – 7 %.
Обаче банката от предложение 1 има по-високи такси от банката от пример 2, което оскъпява офертата и с около 1 процентен пункт. Тази разлика се отразява в стойността на Годишния процент на разходите /реалната ви лихва/, който отчита цялото оскъпяване за клиента – в единия случай той е 9,2% а в другия е 8,2 %. Или разликата в сумата, която ви струва кредита за този срок, ако двете оферти останат непроменени във времето, е 6 000 евро. В друг материал ще обърнем специално внимание и на другите компоненти, които определят цената на кредита – дължимите такси и застраховки и ще разгледаме основните показатели при сравнението на банковите оферти.
Tweet |
|